Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Dźwięki Wolności”, koncert na 100-lecie Powstań Śląskich

Facebook Twitter

Katarzyna Cerekwicka, Piotr Tłustochowicz, Chwila Nieuwagi i Marcin Sójka. To artyści, którzy pojawią się na scenie rybnickiego kampusu już w najbliższą niedzielę (15.08.). To muzyczne święto, współorganizowane przez Stowarzyszenie Słowem w Twarz i Teatr Ziemi Rybnickiej z okazji 100-lecia Powstań Śląskich.

„Dźwięki wolności” popłyną od 18.00. Natomiast już od 15.00 przy ulicy Rudzkiej prezentacje militarno-historyczne w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych, animacje dla dzieci oraz strefa gastronomiczna. Wszystko po to, by podtrzymać pamięć o bohaterach Powstań Śląskich.

O godzinie 15:00 rozpoczną się animacje dla najmłodszych uczestników pikniku – pokazy grup historycznych i militarnych. Zaprezentują się m.in.: Muzeum Wojny Obronnej, Stowarzyszenie Gildia Komiliton, Wojskowa Komenda Uzupełnień w Rybniku oraz Teatr Yndywidualny i Teatr Lalek Marka Żyły. Czynna będzie również strefa gastronomiczna, w której nie zabraknie śląskich potraw.

Muzyczną część imprezy rozpocznie o godzinie 18.00 zespół Chwila Nieuwagi. Grupa, dobrze znana na polskiej – nie tylko folkowej – scenie muzycznej, laureaci licznych nagród i festiwali. Zespół zaprezentuje program ze swej najnowszej płyty „Dostone żytko” (śl. dostone = dojrzałe), poświęconej powstaniom śląskim. – Opowiemy wam muzycznie, z kobiecej perspektywy o tamtych czasach. Opowiemy Wam nie o tych, którzy poszli walczyć, ale o tych, którym historia bez pytania wdarła się na podwórko, gospodarstwo i dotychczasowe życie. O matkach, zakochanych dziewczętach, dzieciach, siostrach i o dostonym żytku, które czeka na gospodarza… – mówi Martyna Czech, wokalistka Chwili Nieuwagi.

Drugą, muzyczną część wydarzenia rozpocznie koncert „Dźwięki wolności” wyreżyserowany przez Piotra Tłustochowicza. Artysta, pochodzący z Rybnika jest m.in. finalistą szóstej edycji The Voice of Poland oraz laureatem wielu ogólnopolskich festiwali. W koncercie „Dźwięki wolności” oprócz Piotra Tłustochowicza wystąpią goście specjalni: Katarzyna Cerekwicka i Marcin Sójka! Ponadto usłyszymy piosenki w wykonaniu Nicole Kuleszy, Weroniki Skalskiej oraz Basi Janygi-Jońcy.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj