Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Dzwon Huty Silesia”. Historia słynnego chóru

Facebook Twitter

„Dzwon Huty Silesia” to najnowsza książka Jerzego Natkańca, byłego pracownika zakładu. Publikacja została wydana przy współpracy z Urzędem Miasta Rybnika. To kolejne wydawnictwo na temat ważnego zakładu w dziejach regionu.

fot.rybnik.eu/ mat.prasowe

Tym razem Jerzy Natkaniec przypomina historię zakładowego chóru męskiego „Dzwon”, który miał ogromny wpływ na życie kulturalne mieszkańców Rybnika. Chór ten był prawdziwą dumą Huty Silesia przez cały czas swego istnienia, aż do 1992 roku. Historia zespołu ukazana została w szerokim kontekście historyczno-społecznym i wpleciona w informacje na temat polskiego ruchu śpiewaczego, który dynamicznie rozwijał się na ziemi śląskiej od końca XIX wieku.

Z książki dowiemy się nie tylko o różnych aspektach formowania się i funkcjonowania zespołu, ale zyskamy też wiedzę o ludziach go tworzących. Całość dopełniają różnego rodzaju dokumenty, statystyki i zdjęcia ilustrujące opisywane fakty oraz wspomnienia członków zespołu, które – dzięki zaangażowaniu emocjonalnemu – podnoszą atrakcyjność publikacji. W książce znajduje się też wiele niepublikowanych dotąd zdjęć z działalności chóru.

fot.rybnik.eu/ mat.prasowe

„Dzwon Huty Silesia” to czwarta pozycja poświęcona różnym aspektom historii zakładu. Do tej pory wydano: „Nie pozwólmy zapomnieć o Hucie Silesia”, „Moja Huta Silesia” oraz „Huta Silesia – przewodnik sentymentalny”.

Książka będzie wkrótce dostępna w punkcie halo!Rybnik.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj