Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Dzwonią i podszywają się pod… pracowników ministerstwa

Facebook Twitter

W ostatnim czasie Ministerstwo Spraw Zagranicznych otrzymuje sygnały o telefonicznym podszywaniu się oszustów pod pracowników MSZ RP lub placówek zagranicznych RP w celu zmuszenia do wykonania określonych czynności, w szczególności dokonania przelewu środków pieniężnych.

W trakcie rozmowy telefonicznej oszuści informują zazwyczaj rozmówcę o niedopełnieniu przez niego określonych procedur, jak również o podaniu niepełnych lub nieprawdziwych danych w wypełnianych formularzach, co ma rzekomo pociągać za sobą skutki prawne.

Jak informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych:

Wyjaśniamy, że oszuści stosują tzw. spoofing, który polega na podszywaniu się pod dowolny numer telefonu – w tym przypadku numery Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Jest to działanie całkowicie niezależne od MSZ oraz nie oznacza, że przełamane zostały jakiekolwiek zabezpieczenia teleinformatyczne Ministerstwa. Nawiązywanie połączeń z Centralą MSZ (+48 22 523 90 00)oraz z Infolinią MSZ dla Obywatela (+48 22 250 01 16) w celu uzyskiwania informacji jest w dalszym ciągu bezpieczne.

Oszuści mogą żądać podania danych osobowych, jak również nakłaniać do realizacji przekazów pieniężnych na określoną kwotę za pośrednictwem międzynarodowej firmy świadczącej usługi finansowe w celu uniknięcia przez rozmówcę dotkliwych konsekwencji prawnych.

Pracownicy Ministerstwa Spraw Zagranicznych nie kontaktują się w takim trybie z obywatelami Polski, ani z cudzoziemcami przebywającymi w Polsce. W szczególności nie żądają podania przez telefon szczegółowych danych osobowych oraz nie wymagają przekazywania jakichkolwiek środków pieniężnych.

Apelujemy, aby w tego rodzaju przypadkach absolutnie nie podejmować działań żądanych przez osobę podającą się za pracownika MSZ, w szczególności nie podawać swoich danych osobowych oraz nie dokonywać żadnych przekazów pieniężnych. Każdy przypadek oszustwa należy zgłosić do najbliższej jednostki Policji oraz poinformować mailowo Ministerstwo Spraw Zagranicznych na adres rzecznik@msz.gov.pl.

Informujemy, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych zgłasza wszystkie próby oszustwa do właściwych organów ścigania.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj