Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Egipskie ciemności w samym centrum Wodzisławia

Facebook Twitter

 Do redakcji Radia 90 zgłosili się mieszkańcy Starego Miasta, którzy każdego wieczora po omacku szukają drogi do domu. Nie świecą latarnie wokół rynku m.in. na ulicach Styczyńskiego, Aptecznej czy Opolskiego, w okolicach kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Problem jest od lipca. Posłuchaj co usłyszała Monika Sokołowska od mieszkańców ulicy Styczyńskiego w Wodzisławiu:

W dzielnicy Stare Miasto trwa wymiana oświetlenia ulicznego na ledowe. W trakcie inwestycji okazało się, że sieć zarządzana przez Tauron musi zostać zmodernizowana, by móc zasilić nowe lampy:

Chcieliśmy doprowadzić do stanu, żeby lampy były nowsze, z nowocześniejszymi sterownikami,  a to wiąże się z tym, że obwód, który pracuje cały czas i który jest w utrzymaniu Tauronu, też musi być w dobrej kondycji. I okazało się, że jak wykonawca wymienił wszystkie słupy oświetlenia, to zgłaszał, że nie można przełączyć tego oświetlenia z uwagi na brak trzech faz, które są mu potrzebne do zasilania. Poprzednie oświetlenie, sodowe które było, nie potrzebowało aż takiego zasilania i w związku z tym nigdy ten problem nie występował. Nowoczesne oświetlenie wymaga tego zasilania, te kable tam są, natomiast przy realizacji  różnych inwestycji mogły zostać uszkodzone, ponieważ nigdy nie były trzy potrzebne, teraz zaczęło to wychodzić.

– tłumaczy Grażyna Kłosok, zastępca naczelnika wydziału architektury, inwestycji i dróg miejskich w wodzisławskim magistracie. Tauron obiecał, że doprowadzi do tego, by latarnie zaświeciły. W Urzędzie Miasta doszło do spotkania wykonawcy, projektanta, inspektorów nadzoru, pracowników magistratu i firmy Tauron:

Padła taka bardzo wstępna liczba, że może to dotyczyć jakiś 15 punktów, w których może być jakiś konflikt, jakiś problem. Wykrycie tego typu nieprawidłowości w kilkunastu punktach, to jest bardzo długa praca, wymagająca wozów pomiarowych, czasu pracy, poszukiwania tych miejsc, nie jest to prosta sytuacja. Trzeba punkt po punkcie szukać (…).

– dodaje prezydent Wodzisławia, Mieczysław Kieca. W ścisłym centrum miasta wymieniono ponad 80 słupów oświetleniowych. Inwestycja powinna zakończyć się ostatniego dnia października.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 20 maja 2022