StartWiadomości Wiadomości dnia

Egzamin gimnazjalny. W szkole w Niedobczycach do ostatniej chwili nie było wiadomo czy się odbędzie

O godzinie 8.00 dyrektor szkoły Aleksander Pojda, nie był pewien czy uda się je przeprowadzić:

Stoimy przed problemem. Okazuję się, że na dzień dzisiejszy zgłosiło się do pracy, jest jedna osoba, która jest pracownikiem szkoły, a przepisy mówią, że powinien być jedne nauczyciel z zewnątrz plus jeden pracownik szkoły więc czekamy jaką decyzję podejmie kuratorium. Niestety problem nauczycieli i problem egzaminów zostanie rozwiązany parę minut przed egzaminami. Siedzimy na bombie.

Skład komisji w szkole zakwestionowała jedna z emerytowanych nauczycielek, która… przyszła pomóc w egzaminach – jak się okazało bezpodstawnie. Ostatecznie kwadrans po godzinie 8.00 zapadła decyzja:

Dostałem przed chwilą decyzję z kuratorium, iż pomimo tego, że nie mamy pracownika szkoły egzaminy rozpoczną się zgodnie z harmonogramem. Przepisy się troszeczkę zmieniły. Myślę, że zamieszanie wynika z tego, że osoba, która to zamieszanie spowodowała nie do końca te przepisy zna. Rzeczywiście jest tak, że w komisji nadzorującej nie musi mieć nauczyciela z danej placówki więc wszystko było odpowiednio przygotowane. Niepotrzebne zamieszanie. 

– dodaje obecny na miejscu, zastępca prezydenta Rybnika, odpowiedzialny za oświatę w mieście, Wojciech Świerkosz. A jak strajk nauczycieli i zamieszkanie z egzaminami komentowali najbardziej zainteresowani, uczniowie trzecich klas gimnazjów?

Najważniejsze pytanie brzmiało jednak: Jak będzie, czy jesteście dobrze przygotowani?

Powtórzmy: dziś w Rybniku egzaminy gimnazjalne rozpoczęły się, ale czy uda się je przeprowadzić w kolejnych dniach? Co z zaplanowanymi na przyszły tydzień egzaminami ósmoklasistów? To wciąż otwarte pytania – mówi prezydent Świerkosz:

Sytuacja jest dynamiczna, bo jeszcze jest jutro egzamin gimnazjalny, jest po jutrze egzamin gimnazjalny. Myślę, że inna sytuacja może się podziać od poniedziałku. Poniedziałek, wtorek i środa to są egzaminy po 8 klasie. Na chwilę obecną dzisiaj w Rybniku ten egzamin po gimnazjum odbywa się w kilkunastu szkołach. Natomiast od poniedziałku ten egzamin po 8 klasie będzie się odbywał w kilkudziesięciu szkołach co oznacz, że kwestia pozyskania nauczyciela do zespołów nadzorujących może być nieco trudniejsza. Będziemy monitorować sytuację, aby finalnie doprowadzić do tego, aby te te egzaminy się odbyły.

Sytuacje dotyczącą egzaminów gimnazjalnych i egzaminów ósmoklasistów na bieżąco będziemy śledzić w Radiu 90.

Zostaw komentarz