Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Egzamin rowerowy w Miasteczku Ruchu Drogowego w Rybniku

Facebook Twitter

"Średnio jedna trzecia uczniów zdaje kartę rowerową za pierwszym razem, reszta musi egzamin powtórzyć" - mówi Janina Rudol, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 22, w której jako jedynej w Rybniku powstało Miasteczko Ruchu Drogowego.

Kiedyś egzamin na kartę rowerową przeprowadzała policja, teraz robi to zwykle nauczyciel techniki, bo w ramach tego przedmiotu prowadzone są zajęcia z bezpieczeństwa komunikacyjnego:

„Na egzaminie okazuje się, że wiele dzieci nie potrafi bezpiecznie jeździć na rowerze” – podkreśla Janina Rudol wicedyrektor SP 22:

Popełniają dosyć dużo błędów, przede wszystkim dzieci obecnie są niestety bardziej nastawione na gry komputerowe i niestety jazda na rowerze to jest wielka umiejętność obecnie, żeby dobrze przejechać bez chwiania się, przewracania się czy podpierania. Także jest to trudna umiejętność, nie wszystkie dzieci to potrafią. Poza tym to jest taka nieuwaga moim zdaniem, rozkojarzenie. Dużo powtarzamy, że zatrzymujemy się przed na przykład na ciągłej linii, nie mogą wjechać, muszą przy zjeździe z ronda wystawić rękę, nie zawsze to wychodzi.

Egzamin na kartę rowerową składa się z pięciu części:

Pierwsze to jest właśnie u nas Miasteczko Ruchu Drogowego, druga umiejętność to jest tor przeszkód, czyli jazda slalomem, zatrzymywanie się, przejeżdżanie między belkami postawionymi itd. Potem będzie jeszcze najtrudniejsza, to jest test taki jak na prawo jazdy, jest teoretyczny. No i potem jeszcze muszą założyć jakiś opatrunek, no tu tak mniej więcej jedna trzecia na razie ma zdane. – dodaje Janina Rudol.

„Większość szkół egzamin na kartę rowerową przeprowadza na boiskach, chyba że tak jak placówka w Niedobczycach mają na swoim terenie Miasteczko Ruchu Drogowego. Powstało ono w ramach budżetu obywatelskiego. Każdy może je odwiedzić” – mówi dyrektor SP 22 w Rybniku, Krzysztof Sas:

Zapraszamy, można naprawdę poćwiczyć, chodzi o bezpieczeństwo, chodzi o to, by dzieciaki zakładały kaski, żeby ruszały na rowerze, żeby się poruszały w ogóle, bo tu dotykamy następnego problemu otyłości, nadwagi dzieci i to wszystko jakby składa się w całość. Bardzo ważne, aby nabyć tych umiejętności a można to zrobić m.in na otwartym Miasteczku Ruchu Drogowego tu u nas, przy SP 22 w Rybniku.

W Rybniku trwa akcja „Rowerowy Maj”. Uczniowie szkół podstawowych za jazdę do szkoły na rowerze, czy hulajnodze, zdobywają punkty i nagrody.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj