Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Egzaminy na prawo jazdy w WORD-ach także w soboty. Ma to skrócić kolejki

Facebook Twitter

Egzaminy na prawo jazdy w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego w także w soboty. Dodatkowy dzień ma skrócić kolejki. To efekt protestu ośrodków szkolenia kierowców przeciwko wydłużającym się terminom oczekiwania na egzaminy.

facebook.com/WORDWKATOWICACH/

Jak już was informowaliśmy, dwa miesiące temu doszło do protestów. Okazały się one na tyle skuteczne, że Urząd Marszałkowski w Katowicach i dyrektorzy WORD-ów podpisali porozumienie z Zarządem Górnośląskiego Stowarzyszenia Ośrodków Szkolenia. Rozmawialiśmy z Grzegorzem Łapetą, wiceprezes stowarzyszenia:

Grzegorz Łapeta: Możemy się pochwalić dobrymi zmianami, które spowodują to, iż te kolejki się znacząco skrócą. Na początku czerwca te kolejki wynosiły około półtora miesiąca, teraz się znacznie skróciły. Dyrekcja WORD-u razem z marszałkiem wprowadzili zmiany w postaci egzaminów na kategorię B w soboty, do tego dwuzmianowy plan pracy. Skróciły się także kolejki na pozostałe kategorie. Na razie największą bolączką dla egzaminów jeszcze są na egzaminach na kategorię A w Rybniku, ale bądźmy dobrej myśli, że dyrekcja postara się wprowadzić znaczące zmiany.

Dziś w rybnickim Wordzie na egzamin na prawo jazdy zarówno na kategorię A i B czeka się ponad miesiąc. To ciągle za długo, bo ustawowy termin mówi o 30 dniach. Wiceprezes Łapeta ma nadzieję, że zmiany poprawią te statystyki:

Radio 90: Dwuzmianowość polega na tym, że podwajacie siły?

Grzegorz Łapeta: Tak, jest w planie zatrudnienie dodatkowych egzaminatorów. Będzie oddany do użytku jeszcze jeden popularny tzw. łuk oraz przedłużenie przeprowadzenia egzaminów do godzin wieczornych.

Radio 90: Sobota, to dodatkowy dzień, kiedy możemy przystąpić do egzaminu?

Grzegorz Łapeta: We wszystkich WORD-ach, które są obsługiwane przez WORD Katowice, wprowadzono dodatkowe soboty. To był postulat Górnośląskiego Stowarzyszenie Ośrodków Szkolenia (GSOS), aby dodatkowe terminy mogły nam pomóc, skrócić kolejki. Z obserwacji, jakie przeprowadziło GSOS, w soboty mamy najwyższą wyższą zdawalność niż w pozostałe dni.

Wg wyliczeń GSOS zdawalność na prawo jazdy w soboty wynosi 50 procent, podczas gdy w tygodniu to zwykle 30 procent. Z czego wynika ta różnica?

Grzegorz Łapeta: Powodów jest wiele, m. in. mogę powiedzieć, że w soboty jest znacznie mniejszy ruch, dlatego nasi zdający mogą spokojnie się przygotować, bo mają do tego jakiś czas. W sobotę też człowiek jest bardziej wypoczęty i przychodzi w tę sobotę, nie musi obawiać się o pracę, zwalniać się, szukać wolnego, także ta sobota jest bardzo dobrym rozwiązaniem.

Dodajmy, że Górnośląskie Stowarzyszenia Ośrodków Szkolenia obchodziło w miniony weekend 10 lecie istnienia. Zrzesza ono 50 ośrodków z województwa śląskiego oznaczające się najwyższą zdawalnością.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj