Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Egzaminy zawodowe: Co z osobami na kwarantannie?

Facebook Twitter

W przyszłym tygodniu egzaminy zawodowe. W poniedziałek (22.06.) i wtorek (23.06.) zarówno część praktyczna, jak i teoretyczna. A nasza słuchaczka Kasia pyta: co z osobami na kwarantannie? Sama w izolacji jest od ponad miesiąca.

Fot. F1Digitals \ pixabay.com

Tracę już nadzieję, że uda mi się na nich być

– pisze w mailu do redakcji Radia 90.

W przypadku czerwcowych egzaminów zawodowych nie ma bowiem dodatkowych terminów, tak jak to jest w sytuacji kiedy chodzi o sprawdzian ósmoklasisty czy matury. Dotyczy to osób uczących się według dwóch starszych podstaw programowych: z 2012 i 2017 roku.

Jeśli ktoś nie może przystąpić do egzaminu zawodowego w ustalonym czasie, musi czekać na kolejną sesję, a ta przypada na styczeń-luty. Wynika to głównie z kwestii organizacyjnych przygotowania takich egzaminów, które przeprowadza się w jednym czasie dla ponad 200 zawodów. Arkusze egzaminacyjne są wydrukowane i nie ma możliwości, by w krótkim czasie przygotować je na nowo. To zbyt wysokie koszty.

We wrześniu trzeba złożyć deklarację przystąpienia do egzaminu na początku 2021 roku. Jeszcze przed pandemią dodatkowe terminy wprowadzono jednak dla osób, które uczą się według najnowszej podstawy programowej, tzw. formuły 2019: one do egzaminów przystępują w sierpniu i we wrześniu i kilka dni po głównej dacie, odbędą się sesje dodatkowe. W Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie usłyszeliśmy, że:

organizacja egzaminów w tych czasach nie jest prosta, już teraz z uwagi na bezpieczeństwo komisji i zdających niektóre egzaminy przenoszone są do innych ośrodków, np. zdający z Knurowa będą jechać do Gliwic, a z Dąbrowy Górniczej do Zabrza.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj