Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Eko ulga w Radlinie dla zamożnych?

Facebook Twitter

Masz ekologiczne ogrzewanie i nie starałeś się o dotację na jego zakup? Zapłacisz mniejszy podatek.

Na taki noworoczny prezent zdecydowali się radni Radlina. Uchwalili oni, że takie osoby zapłacą 6 groszy, a nie 76 groszy za metr kwadratowy powierzchni budynku. Według szacunków na eko ulgę może liczyć kilkaset osób:

Osoby, które otrzymały od nas dotacje na piece, już z tej ulgi nie mogą skorzystać. Uważamy, że dwukrotnie te same osoby by skorzystały z pomocy gminy i państwa. To byłoby niesprawiedliwe. Ten prezent jest dla osób, które z własnych pieniędzy zdecydowały się przejść na ogrzewanie ekologiczne. Takie osoby na pewno istnieją.
Radio 90: Ale prawdopodobnie są to osoby dosyć majętne, skoro nie sięgały po pomoc publiczną. W związku z tym, dawanie im ulgi nie do końca jest logiczne. Takie osoby nie potrzebują wsparcia.
Bardziej jako symboliczny prezent. My jako gmina podkreślamy, że ogrzewanie ekologiczne jest dla nas czymś ważnym i uważamy, że należy to popierać.

Co ciekawe zdaniem radlińskich radnych ekologiczne ogrzewanie, to także kotły na węgiel piątej klasy:

Ekologiczne źródło ciepła to takie źródło w rozumieniu uchwały sejmiku, tej głośnej uchwały antysmogowej. To kotły na gaz, olej, pompy ciepła, ale też dopuszczamy kotły V klasy na węgiel lub kominki ecodesign.

A z Piotrem Absalonem sekretarzem miasta Radlina rozmawiał Arkadiusz Żabka. Ulga podatkowa będzie obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 20 maja 2022