Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Eko-ulga w Rybniku. Domy mieszkalne zwolnione z podatku

Facebook Twitter

Coraz większe zainteresowanie eko-ulgą w Rybniku. Przypomnijmy, od nowego roku ogrzewane w sposób ekologiczny domy jednorodzinne, niezajęte na prowadzenie działalności gospodarczej będą przez 2 lata zwolnione z podatku od nieruchomości.

Zainteresowanie mieszkańców jest spore- do piątku(18.10.) wniosek złożyło już 425 osób. a codziennie wpływają nowe wnioski. Z nowego rozwiązania będą mogli skorzystać właściciele domów ogrzewanych energią elektryczną, gazem czy olejem opałowym, a także budynków podłączonych do sieci ciepłowniczej lub korzystających z pomp ciepła.

Dla kogo ekoulga?

Z nowego rozwiązania od przyszłego roku będą mogli skorzystać właściciele domów ogrzewanych energią elektryczną, gazem czy olejem opałowym, a także budynków podłączonych do sieci ciepłowniczej lub korzystających z pomp ciepła. Z ulg wyłączone będą wszystkie kotły zasilane paliwami stałymi.

Zwolnienie dotyczy trzech grup mieszkańców: którzy, 13 kwietnia 2019 roku, w dniu wejścia uchwały w życie ogrzewają swój dom w sposób ekologiczny (przewidziany w uchwale); którzy wymienią źródło ciepła na jedno ze wskazanych w uchwale,
którzy w czasie obowiązywania uchwały zakończą budowę domu jednorodzinnego
i zainstalują w nim ekologiczne źródło ciepła (przewidziane w uchwale).

Jak uzyskać ekoulgę podatkową?

Podatnicy, którzy na dzień wejścia w życie uchwały (13 kwietnia 2019 roku) posiadali ekologiczne źródło ciepła, chcący skorzystać z prawa do zwolnienia z podatku od nieruchomości powinni złożyć do 30 października 2019 r:
oświadczenie, jakiego rodzaju ekologiczne źródło ciepła stosowane jest w budynku mieszkalnym i o spełnieniu warunków uprawniających do zwolnienia z podatku od nieruchomości, link do druku:

TUTAJ.

Informacja o nieruchomościach i obiektach budowlanych, link do druku:

TUTAJ.

Podatnicy chcący skorzystać ze zwolnienia, a którzy:

1. wymiany dotychczasowego nieekologicznego źródła ciepła na ekologiczne (przewidziane w uchwale) dokonali w 2019 roku po wejściu w życie uchwały lub dokonają do końca 2019 roku lub zakończą budowę budynku mieszkalnego przed końcem 2019 roku zobowiązani są złożyć do 5 stycznia 2020 roku:

oświadczenie, o dokonaniu wymiany dotychczasowego nieekologicznego źródła ciepła w budynku mieszkalnym lub o zastosowanym ekologicznym źródle ciepła
i o spełnieniu warunków uprawniających do zwolnienia z podatku od nieruchomości,
dokument potwierdzający jakiego rodzaju źródło ciepła zostało zainstalowane
w budynku.

2. wymiany dotychczasowego nieekologicznego źródła ciepła na ekologiczne (przewidziane w uchwale) dokonają po 1 stycznia 2020 roku lub zakończą budowę budynku mieszkalnego po 1 stycznia 2020 roku zobowiązani są złożyć do 5 stycznia następującego po roku, w którym dokonano wymiany źródła ciepła bądź zakończono budowę budynku mieszkalnego:

oświadczenie o dokonaniu wymiany źródła ciepła lub o zastosowaniu ekologicznego źródła ciepła i o spełnieniu warunków uprawniających do zwolnienia z podatku od nieruchomości,
dokument potwierdzający jakiego rodzaju źródło ciepła zostało zainstalowane
w budynku.

Indywidualna ulga będzie przysługiwać przez kolejne dwa lata, natomiast sama uchwała
– do 31 grudnia 2021 r., czyli do momentu, kiedy – zgodnie z regionalną uchwałą antysmogową sejmiku woj. śląskiego – upływa termin wymiany źródeł ciepła eksploatowanych dłużej niż 10 lat. Rybnicka uchwała ma wspierać mieszkańców, którzy jeszcze przed tą graniczną datą ogrzewają lub zaczną ogrzewać dom w sposób najmniej emisyjny.
Ze zwolnienia nie będą mogli skorzystać podatnicy zalegający ze spłatą zobowiązań podatkowych wobec Miasta Rybnika.

Obecnie – jak wyliczono – jedynie 20 proc. z 18,3 tys. domów jednorodzinnych w Rybniku jest ogrzewanych w sposób ekologiczny.

Wzory wniosków i szczegółowe informacje:
Uchwała wraz z załącznikami: TUTAJ.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 19 maja 2022