Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ekodoradcy w urzędach. W Godowie udało się go znaleźć za trzecim razem, a w Jastrzębiu za szóstym

Facebook Twitter

Pierwsi ekodoradcy rozpoczęli pracę w urzędach miast i gmin naszego regionu. Nie wszędzie i nie od razu pojawiali się kandydaci na to stanowisko. W Jastrzębiu udało się zatrudnić osobę dopiero po ogłoszeniu naboru po raz szósty.

Edyta Garlińska pełni swoje obowiązki od dwóch tygodni. W Marklowicach nabór kandydatów na stanowisko ekodoradcy ogłoszono też już po raz szósty i na razie bez efektów. W Urzędzie Gminy w Godowie ekodoradca jest zatrudniony od początku czerwca. Osobę spełniającą kryteria znaleziono tu dopiero w trzecim naborze. Mówi Artur Marcisz, inspektor ds. komunikacji społecznej w Urzędzie Gminy w Godowie:

Artur Marcisz: My też mieliśmy ten problem, u nas ogłoszone były chyba trzy nabory. Rynek pracy taki jest, jest niskie bezrobocie, tu są ściśle określone wymagania dotyczące wykształcenia i podnoszenia wykształcenia. Sam projekt ma potrwać 5 lat, zatrudnienie to też 5 lat. To wszystko powoduje, że to trudno znaleźć ekodoradcę. Wymagania są dość wysokie.

Wśród wymogów jest m.in. konieczność ukończenia studiów podyplomowych. Co należy do obowiązków ekodoradcy?

Artur Marcisz: Wsparcie mieszkańców gminy w zakresie pozyskiwania dotacji do wymiany źródeł ciepła lub podniesienia efektywności energetycznej. W tym udzielania informacji o dostępnych formach wsparcia, tego trochę jest. (…) Koordynacja działań informacyjno-edukacyjnych realizowanych w ramach projektu, bardzo ważny element – edukacja, jak działać, żeby było bardziej ekologicznie.

Ekodoradca w Godowie, Magdalena Kopeć, jest dostępna dla mieszkańców w godzinach pracy urzędu. Podobnie jest w cieszyńskim ratuszu, gdzie ekodoradca zaczął pracę dopiero z początkiem tego tygodnia. Udało się go znaleźć w drugim naborze. Wciąż bez ekodoradcy jest Radlin, tu fiaskiem zakończył się drugi nabór, będzie ogłaszany kolejny. Do skutku, bo ekodoradcy muszą pojawić się w urzędach miast i gmin, które przystąpiły do programu LIFE „Śląskie. Przywracamy błękit”.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024