Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Ekologiczna inwestycja w Wodzisławskim Centrum Kultury

Facebook Twitter

Trwają prace związane z montażem instalacji fotowoltaicznej na budynku. Na dwóch dachach, o łącznej powierzchni prawie tysiąca metrów kwadratowych, zostanie umieszczonych 136 paneli, dzięki którym wytwarzany będzie prąd elektryczny ze światła słonecznego. Inwestycja sprawi, że wodzisławska instytucja zyska własne źródło energii.

mat. prasowe/Wodzisławskie Centrum Kultury

W ramach realizowanego zadania Wodzisławskie Centrum Kultury wyposażone zostanie w dwie instalacje on-grid, dzięki którym nadwyżki wyprodukowanej energii będą mogły zostać przekazane do sieci energetycznej, by móc ją odebrać później podczas zwiększonego zapotrzebowania na pobór prądu, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Oprócz obniżenia zużycia prądu z zewnętrznej sieci dystrybucyjnej, inwestycja przyczyni się do zmniejszenia poziomu emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Będzie też prowadzony monitoring wydajności zainstalowanych paneli słonecznych.

Jesteśmy w trakcie inwestycji, która wyposaży Wodzisławskie Centrum Kultury w nowoczesną i ekologiczną instalację. Dzięki środkom z Unii Europejskiej pozyskanym przez miasto Wodzisław Śląski, już niebawem będziemy korzystać z odnawialnych źródeł energii

– mówi Krzysztof Jaroch, dyrektor Wodzisławskiego Centrum Kultury.

Do przeprowadzenia tej inwestycji niezbędna była jednak wcześniejsza termomodernizacja dwóch z trzech dachów budynku Wodzisławskiego Centrum Kultury wraz z ich przygotowaniem pod montaż instalacji fotowoltaicznej i pracami towarzyszącymi. Prace te placówka przeprowadziła w ubiegłym roku.

Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach projektu „Odnawialne źródła energii w budynkach użyteczności publicznej Miasta Wodzisławia Śląskiego”, współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj