Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ekologiczny pellet poza zwolnieniami z podatku

Facebook Twitter

Ekologiczny pellet poza zwolnieniami z podatku od nieruchomości. Wpadka, czy celowe działanie rybnickich radnych? Uchwała, jaką podjęli radni, zwalnia z podatku tych mieszkańców, którzy ogrzewają swoje domy ekologicznie. Na liście jest gaz, olej opałowy, czy pompa ciepła, nie ma jednak coraz bardziej popularnego pelletu.

fot. pixabay.com/ Lernestorod

Jak mówią sprzedawcy, piece na pellet wygrywają z ekogroszkiem. Stanowią one blisko 90% sprzedaży wszystkich kotłów.

Bez wątpienia pellet jest niskoemisyjny – podkreśla Emil Nagalewski z rybnickiego CRIS-u, koordynator projektu „Wyjście smoga”:

Kotły na pellet to oczywiście kotły niskoemisyjne. Dobrej jakości kocioł na pellet, opalony dobrej jakości paliwem, pelletem jest co najmniej mniej emisyjny, bardziej ekologiczny, niż najlepszy kocioł na węgiel opalany najlepszym węglem. Jeśli porównamy kotły na pellet z tymi poza klasowymi kopciuchami to okazuję się, że jeden kopciuch jest wstanie wyprodukować tyle zanieczyszczeń ile kilkadziesiąt kotłów na pellet.

Problemem jest jednak brak jakości norm dla produkowanego pelletu – nie ukrywa Nagalewski:

Regularnie dochodzą do nas sygnały, że w pellecie znajduję się np. tworzywa sztuczne. Problem polega na tym, że pellet można wyprodukować ze wszystkiego. Ze starych mebli, z paneli podłogowych i wtedy trudno mówić o ekologicznym paliwie. Pellet tak, ale z zastrzeżeniami. Te zastrzeżenia znikną jeśli pojawią się regulację, które utylizują rynek obrotu tym paliwem.

Radny Łukasz Kłosek jeden z pomysłodawców uchwały, przyznał, że podczas prac pellet pojawił się na liście, ale potem został z niej usunięty:

Dyskusja między nami w sprawie pelletu trwała dość długo. On nawet przez moment, był w projekcie uchwały, niemniej jednak decydowały tutaj pewne argumenty i kwestia badania jakości tego pelletu, który jest sprzedawany na terenie naszego kraju. Badania wskazały na to, że jakość pelletu sprzedawanego w Polsce nie do końca jest taka, jak chociażby w krajach skandynawskich. Można to tak nazwać- bardzo często- jest to wyrób pelletopodobny. My uważamy oczywiście, że pellet jest ekologicznym źródłem ogrzewania swoich domów, niemniej jednak naszym zdaniem i wskazywaniem tych postaw najbardziej proekologicznych.

Uchwała został podjęta. Czy można ją zmodyfikować? Wszystko zależy od radnych – uważa prezydent Rybnika Piotr Kuczera:

Myślę, że na kolejnych komisjach ekologii, jakaś dyskusja w tym temacie się pojawi. Może będzie swoista nowelizacja uchwały, trudno mi się wypowiadać za przewodniczącego Rady Miasta no i szefów poszczególnych klubów.

20% domów jednorodzinnych w Rybniku opalanych jest w sposób ekologiczny, ile z tego za pomocą kotłów pelletowych, tego Urząd Miasta Rybnika nie wie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj