Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Ekozofia. Jest szansa na duże pieniądze z funduszy europejskich?

Facebook Twitter

To ma być wyjątkowe miejsce w regionie. Od kilku już lat zbierane są środki na budowę "Ekozofii", czyli Centrum Kształcenia i Wymiany Doświadczeń w Bażanowicach. To inicjatywa cieszyńskiego koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Teraz pojawiła się szansa na duże pieniądze z funduszy europejskich.

Wracamy do niej co jakiś czas na antenie Radia 90, informując między innymi o akcjach takich jak smażenie placków ziemniaczanych na rynku w Cieszynie. Dochód jest przeznaczony na sprawy wokół „Ekozofii”.

Cieszyńskie koło czeka na decyzję. Wspólnie z czeskim partnerem złożyło wniosek o dotację w ramach środków transgranicznych. Rozstrzygnięcie na przełomie roku. Za południową granicą w miejscowości Hošťálkovy też jest zamek, który właściciele chcą odrestaurować i przygotować zgodnie z potrzebami osób niepełnosprawnych. Jest więc podobny cel i inwestycje też są podobne. Cieszyńskie koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną ma nadzieję, że tym razem projekt Ekozofii się spodoba i pieniądze na budowę trafią na konto. Można dostać milion 200 tysięcy euro. A na całość potrzeba niemało, bo aż 12 milionów złotych.

Zamek w Bażanowicach jest zabytkiem i to mnoży koszty, dlatego też inwestorzy chcą starać się o pieniądze z kilku źródeł: z PFRON-u – tu wniosek ma być złożony do połowy listopada, szukać będą też u wojewódzkiego konserwatora zabytków i w wojewódzkim funduszu ochrony środowiska – na odnawialne źródła energii. Jeszcze do grudnia mają też zostać ogłoszone przetargi, tak by budowa mogła rozpocząć się po nowym roku.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj