Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Ekrany akustyczne w Pawłowicach i Warszowicach. Gdzie mogą być budowane i dlaczego?

Facebook Twitter

Miejsc, w których powinny powstać na terenie całego Śląska jest sporo, dlatego inwestycje dzielone są na etapy i prowadzone latami. Wracamy do tematu budowy ekranów akustycznych. Duża inwestycja Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad prowadzona jest obecnie na terenie Pawłowic i Warszowic.

Fot. pawlowice.pl

Jej koszt to blisko 22 miliony złotych. Osłona przed hałasem powstanie na odcinku prawie 4-kilometrów, wzdłuż Drogi Krajowej nr 81, ale nie przed każdą posesją. Pisał o tym do nas Karol, mieszkaniec Warszowic. Co decyduje o lokalizacji ekranów? To pytanie do Doroty Kotas z zespołu prasowego katowickiego oddziału GDDKiA:

Ekrany akustyczne budujemy tam, gdzie są odnotowane przekroczenia norm hałasu, wydano decyzję i w miarę przyznawanych środków. Funkcjonują również Programy Ochrony Przed Hałasem. Najpierw sprawdzane są ewentualne przekroczenia hałasu. Oczywiście dostajemy informacje od mieszkańców, natomiast to też nie jest tak, że w momencie kiedy mamy wniosek o budowę ekranów akustycznych od razu podejmujemy decyzję, o tym, że poziom hałasu należy sprawdzić. Jest to robione co jakiś czas, w zależności od całej naszej sieci, którą administrujemy. 

Czy właściciel pojedynczej posesji ma szansę, by przed jego domem powstał ekran akustyczny?

Jeżeli mieszkańcy uważają, że rzeczywiście w jakimś miejscu są przekroczenia norm hałasu i odczuwają to w jakiś sposób mogą ubiegać się o wydanie decyzji, która nas zobowiąże do tego, aby akustycznie zabezpieczyć ten teren.  Organem, który wydaje takie decyzje dla Drogi Krajowej nr 81 w tej lokalizacji jest Marszałek Województwa Śląskiego. Budowę ekranów realizujemy zarówno w oparciu o Program Ochrony Środowiska Przed Hałasem, jak i o wydane decyzje. 

Dodajmy, że budowa ekranów akustycznych, która rozpoczęła się w Pawłowicach i Warszowicach potrwa do lutego 2019 roku.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj