Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

 

Eksponaty prosto z Afryki! Pracownicy Muzeum wyruszają w podróż…

Facebook Twitter

Żorscy muzealnicy wyruszają po zbiory do... Afryki. 1 grudnia dwuosobowa grupa wybiera się w podróż do Republiki Mali i Gwinei. Szefem wyprawy będzie dyrektor Muzeum w Żorach, a jednocześnie podróżnik - Lucjan Buchalik. Towarzyszyć mu będzie Tomasz Górecki z żorskiego muzeum.

To z pewnością będzie bardzo interesująca wyprawa:

Ja mu pomagam, towarzyszę, będę służył wszelaką pomocą. Nie ukrywam, że chodzi także o to, by te wszystkie eksponaty dźwigać na własnym grzbiecie. My nie buszujemy po okolicy i nie zabieramy artefaktów wykonanych z kości słoniowej, na to są surowe przepisy i zakazy. Jesteśmy muzeum etnograficznym i etnologicznym. Kupujemy po prostu współczesne wytwory tamtejszych ludów. Zamierzamy w maksymalnym stopniu ile się da, to tyle eksponatów chcemy przywieźć.

Eksponaty jakie zostaną przywiezione z Czarnego Lądu trafią na wystawę, która ma być prezentowana w nowej siedzibie Muzeum w Żorach przy ulicy Męczenników Oświęcimskich:

Zamierzamy stworzyć taką wystawę „Odkrywanie świata przez polskich naukowców i podróżników w wieku XIX i XX”. Zaczynamy od Beniowskiego i Madagaskaru, poprzez wygnańców syberyjskich – Czekanowski, Dybowski oraz wszystkich tych naukowców, którzy wędrowali po Afryce. I w związku z tym trzeba tam po prostu pojechać i rzeczy związane z ich działalnością z tamtych okolic po prostu pozbierać. Oczywiście nie liczymy na to, że znajdziemy dzidę z podpisem pana Osędowskiego w Republice Mali, ale chodzi o unaocznienie tego, gdzie dany naukowiec-podróżnik przebywał.

Powrót do Polski żorscy muzealnicy zaplanowali na 20 grudnia.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj