StartKultura

Eksponaty prosto z Afryki! Pracownicy Muzeum wyruszają w podróż…

To z pewnością będzie bardzo interesująca wyprawa:

Ja mu pomagam, towarzyszę, będę służył wszelaką pomocą. Nie ukrywam, że chodzi także o to, by te wszystkie eksponaty dźwigać na własnym grzbiecie. My nie buszujemy po okolicy i nie zabieramy artefaktów wykonanych z kości słoniowej, na to są surowe przepisy i zakazy. Jesteśmy muzeum etnograficznym i etnologicznym. Kupujemy po prostu współczesne wytwory tamtejszych ludów. Zamierzamy w maksymalnym stopniu ile się da, to tyle eksponatów chcemy przywieźć.

Eksponaty jakie zostaną przywiezione z Czarnego Lądu trafią na wystawę, która ma być prezentowana w nowej siedzibie Muzeum w Żorach przy ulicy Męczenników Oświęcimskich:

Zamierzamy stworzyć taką wystawę „Odkrywanie świata przez polskich naukowców i podróżników w wieku XIX i XX”. Zaczynamy od Beniowskiego i Madagaskaru, poprzez wygnańców syberyjskich – Czekanowski, Dybowski oraz wszystkich tych naukowców, którzy wędrowali po Afryce. I w związku z tym trzeba tam po prostu pojechać i rzeczy związane z ich działalnością z tamtych okolic po prostu pozbierać. Oczywiście nie liczymy na to, że znajdziemy dzidę z podpisem pana Osędowskiego w Republice Mali, ale chodzi o unaocznienie tego, gdzie dany naukowiec-podróżnik przebywał.

Powrót do Polski żorscy muzealnicy zaplanowali na 20 grudnia.

Zostaw komentarz