Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Elegant. Rodzaj męskoosobowy.” Do zobaczenia w Cieszynie

Facebook Twitter

Męskość rozłożona na czynniki pierwsze, pokawałkowana i na nowo posklejana. Tak określane są fotografie i fotomontaże Magi Sokolskiej, które pokazane będą w Galerii Szara w Cieszynie. Wernisaż wystawy już w sobotę (11.04.) o 18.00, w niedzielę o 11.00 zaś śniadanie z artystką.

W fotografiach i fotomontażach Magi Sokalskiej męskość zostaje rozebrana z wierzchnich warstw tak by widać było samą jej konstrukcję: zostaje rozłożona na czynniki pierwsze, pokawałkowana i na nowo posklejana.

Bazując na oryginalnych zdjęciach – pochodzących z domowego archiwum Jana Białasa lub z anonimowych źródeł z połowy XX wieku – artystka z bliska przygląda się męskiemu ciału: jego ułożeniu, językowi gestów i codziennym rytuałom.

Analizując ich performatywny potencjał, zagląda pod dwurzędowy garnitur, studiuje splot krawata oraz kształty erotycznych fantazmatów. Sprawdza jak głęboko stylizacja i maniera wniknąć mogą w skórę i głębokie tkanki ciała. Aż do tożsamościowego szkieletu.

W jakim stopniu nadają rysy płci kulturowej, a w jakim to sama płeć domaga się serii potwierdzających czy konstytuujących ją działań. Artystka z czułością fetyszyzuje estetykę lekkiego zarostu, użytkowo-dekoracyjną ambiwalencję kieszonkowego grzebienia czy stanowczość savoir vivre’u.

Mierząc zaś poziom testosteronu wewnątrz i na zewnątrz męskiego ciała, tworzy obrazkową mapę wintydżowych gadżetów, bezwiednie nabytych odruchów i męskoosobowych form seksualności.
(…)
Anka Herbut


Maga Sokalska (ur. 1982 r.) jest fotografką, kuratorką. Zajmuje się też projektowaniem. Jest absolwentką Instytutu Twórczej Fotografii w Opavie, CZ. Współpracuje z Czytelnią Sztuki w Gliwicach od momentu jej powstania w 2010 roku. Wystawia w kraju i zagranicą. Z początkiem 2015 r. ukazał się jej debiut książkowy – “Elegant” wydany nakładem Muzeum w Gliwicach.

Organizator: Fundacja Kultury Audiowizualnej STREFA SZAREJ
Współfinansowane ze środków Gminy Cieszyn
Patronat medialny: Zwierciadło

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 27 lutego 2021