Elektrownia Rybnik będzie pracować o półtora roku dłużej niż mówiono jeszcze kilka miesięcy temu. Co na to załoga?
Ministerstwo Aktywów Państwowych wydłużyło czas pracy Elektrowni Rybnik. Do czerwca 2026 roku mają funkcjonować dwa bloki, dwa kolejne mają jeszcze pracować w 2027 roku.
Elektrownia Rybnik do zamknięcia jednak później niż planowano
To wydłużenie o półtora roku pracy zakładu, choć umowa zawarta kilka lat temu zakładała, że Elektrownia Rybnik będzie działać do 2030 roku. Jak czytamy w komunikacie ministerstwa:
„Dzięki tej decyzji uwzględnione zostaną potrzeby sieciowe Krajowego Systemu Elektroenergetycznego i zapewnione zostanie bezpieczeństwo energetyczne, przy jednoczesnym zagwarantowaniu lokalnym odbiorcom w Rybniku niezagrożonych dostaw ciepła”.
Czy te decyzje satysfakcjonują pracowników Elektrowni Rybnik ? Ich zdania są podzielone, bo część z nich i tak będzie za kilka lat musiała szukać innej pracy:
Ja jestem pracownikiem od 1988 roku elektrowni, czyli 36 lat. Brakuje mi do emerytury 5 lat jakbym w wieku 60 lat na nią szedł. Jakby nas zamknęli, to będę musiał szukać roboty.
Radio 90: Satysfakcjonuje pana to wydłużenie pracy elektrowni?
Zawsze coś lepiej, ale to jest nie wywiązanie się z umowy, bo jeśli ktoś podpisał do 2030, to do tego czasu elektrownia pracować.
Zobacz relację z protestu pracowników elektrowni pod Urzędem Miasta w Rybniku:
Umowa jaką zawarto kilka lat temu zakładała że będziemy pracować do 2030 roku:
Oni się rzucają na zamknięcie elektrowni węglowych, ale jak się pytam: skąd weźmiemy tą energię? Blok gazowy jest w powijakach, może w 2030 jak ruszy, to będzie dobrze. (…) Umowa była podpisana, że elektrownia ma pracować do 2030 z przedłużeniem nawet do 2035. Jeżeli ktoś podpisał do 20230 to tak elektrownia ma pracować. Tutaj chodzi także o ciepłownictwo. To nie jest tylko kwestia kilku domków, osiedle.. Tutaj jest przychodnia, żłobki, szkoły, cała infrastruktura. (…)
Ten temat powróci we wtorkowej (10.12.) porannej rozmowie w Radio90 naszym gościem będzie Ireneusz Oleksik przewodniczący związku zawodowego Solidarność w Elektrowni Rybnik.
Czytaj także:
- Elektrownia Rybnik: Związkowcy początkiem roku jadą protestować do Warszawy
- Elektrownia Rybnik i kolejne spotkanie ws. zapewnieniem ciągłości dostaw energii i ciepła