Elektrownia Rybnik do zamknięcia? Mamy oświadczenie miasta i PGE GiEK
Czy Elektrownia Rybnik zostanie zamknięta już w przyszłym roku? Takie pytania otrzymujemy na naszą skrzynkę kontaktową. Pracownicy, mieszkańcy niepokoją się o los zakładu. Z czego wynika ten niepokój?
Pracownicy Elektrowni Rybnik zaniepokojeni sytuacją w swoim zakładzie i tym do kiedy ma on w obecnym kształcie funkcjonować. Wiadomo, że na terenie elektrowni trwa potężna inwestycja warta kilka miliardów złotych. To budowa bloku gazowo-parowego, który ma zastąpić cztery wyłączane z eksploatacji bloki węglowe o łącznej mocy 900 megawatów.
Przekazanie do eksploatacji nowego bloku planowane jest pod koniec 2026 roku. Tymczasem do końca 2025 roku ma zostać wyłączona elektrownia Rybnik – miał poinformować w poniedziałek Prezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna goszczący w zakładzie. Spotkał się on również w Urzędzie Miasta z prezydentem Piotrem Kuczerą. Mamy już wspólne oświadczenie Urzędu Miasta Rybnika oraz PGE GiEK S.A. Publikujemy je poniżej:
Wspólne Oświadczenie Urzędu Miasta Rybnika oraz PGE GiEK S.A dotyczące sytuacji Elektrowni Rybnik
W związku z pojawiającymi się w mediach informacjami dotyczącymi przyszłości Elektrowni Rybnik oraz dostaw ciepła do mieszkańców i firm zlokalizowanych w jej sąsiedztwie, chcielibyśmy zapewnić, że zarówno PGE GiEK S.A., jak i Urząd Miasta Rybnika podejmują wszelkie niezbędne kroki w celu zapewnienia stabilnych dostaw energii oraz ciepła.
Dostawy ciepła:
Obecne umowy dotyczące dostaw ciepła obowiązują do 31 sierpnia 2026 roku. Do tego czasu PGE GiEK S.A. będzie nieprzerwanie realizować swoje zobowiązania związane z wytwarzaniem, przesyłem oraz dystrybucją ciepła.
Równocześnie, zgodnie z przesłanym do Urzędu Miasta pismem z dnia 27 sierpnia 2024 roku, PGE GiEK S.A. zapewnia, że zostaną podjęte odpowiednie działania mające na celu zabezpieczenie ciągłości dostaw ciepła również po tej dacie – „podjęte będą działania, które pozwolą na zabezpieczenie dostaw ciepła odbiorcom w okresie od 01.01.2026 do czasu powstania możliwości zmiany jego dostawcy lub do czasu wynikającego z obowiązujących regulacji prawnych lub zawartych umów”. Dla mieszkańców oraz przedsiębiorstw oznacza to, że nie ma ryzyka przerwania dostaw – PGE GiEK S.A. zapewni ciągłość usług do momentu wypracowania nowego rozwiązania bądź zmiany dostawcy.
Pracownicy Elektrowni Rybnik:
PGE GiEK prowadzi rozmowy z reprezentującą pracowników stroną społeczną tak, by wypracować jak najlepsze dla pracowników rozwiązania. Zgodnie z ustawą z dnia 17 sierpnia 2023 roku, pracownicy Elektrowni Rybnik zostali objęci przepisami o osłonach socjalnych, co gwarantuje im dodatkowe zabezpieczenia w okresie transformacji energetycznej. Ponadto, obowiązujące w PGE GiEK S.A. regulacje wewnętrzne wprowadzają dodatkowe, korzystniejsze dla pracowników rozwiązania, które znacznie wykraczają poza ustawowe wymagania.
Zarząd elektrowni prowadzi stały dialog ze stroną społeczną, zapewniając otwartą i transparentną komunikację na temat przyszłości załogi.
Przyszłość Elektrowni Rybnik:
Obecnie trwa budowa nowoczesnego bloku gazowo-parowego. Ta inwestycja, o wartości 4,6 miliarda złotych, ma kluczowe znaczenie nie tylko dla lokalnej społeczności, ale także dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Nowy blok, który ma rozpocząć działalność pod koniec 2026 roku, będzie dostarczać energię elektryczną dla około 2 milionów odbiorców. Jest to jedno z najważniejszych przedsięwzięć w sektorze energetycznym w kraju.
Urząd Miasta Rybnika oraz PGE GiEK S.A. są w stałym kontakcie, a 16 września 2024 roku odbyło się dużo wcześniej planowane spotkanie, podczas którego omówiono szczegóły związane z dalszym funkcjonowaniem elektrowni oraz dostawami ciepła. Na spotkaniu powołano zespół roboczy, którego zadaniem będzie wypracowanie docelowych rozwiązań związanych z zaopatrzeniem w ciepło po zakończeniu transformacji energetycznej w elektrowni.
Chcemy uspokoić mieszkańców – wszelkie działania są podejmowane z myślą o zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego oraz ciągłości dostaw ciepła, a trwające ustalenia nie wpłyną negatywnie na odbiorców. Wszystko odbywa się zgodnie z planem i z zachowaniem najwyższych standardów, a przede wszystkim z myślą o mieszkańcach
i pracownikach.
Jacek Kaczorowski – Prezes Zarządu PGE GiEK S.A.
Piotr Kuczera – Prezydent Miasta Rybnika
W czwartek 26 września na sesji Rady Miasta przedstawiciel Związków Zawodowych ma wygłosić swoje stanowisko. Pod urzędem spodziewana jest też spora grupa pracowników elektrowni.
Nowy blok gazowo -parowy ma być jednym z największych tego typu w Polsce i jednym z największych w Europie. W połowie marca tego roku prezydent Rybnika wydał pozwolenie na jego budowę. Inwestycję realizuje konsorcjum Polimex Mostostal i Siemens Energy.
Czytaj także:
- Elektrownia Rybnik i budowa nowego bloku – czy ta inwestycja zagraża przyrodzie?
- Elektrownia atomowa przy współudziale JSW? Spółka deklaruje gotowość współpracy