Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Elektrownia Rybnik: Kotłownia rozruchowa powstanie do końca roku

Facebook Twitter

Do końca tego roku powinna zakończyć się nowa inwestycja w Elektrowni Rybnik. Powstaje kotłownia rozruchowa, prace budowlane trwają od początku stycznia tego roku. Pozwolić ma ona na większą elastyczność bloków energetycznych i szybsze reagowanie na dyspozycję zwiększenia mocy.

kotłownia rozruchowa
fot. mat. prasowe

Kotłownia rozruchowa umożliwi szybkie wznowienie produkcji w przypadku wzrostu zapotrzebowania na energię

Paweł Noga prezes spółki Rybnik 2050, zwraca uwagę na jeszcze jeden ważny aspekt inwestycji:

Paweł Noga: Kotłownia rozruchowa jest budowana po to, żeby można było elektrownię odstawić, całkowicie wygasić do zera. Wynika to z tego, że w ciągu roku zdarzają się takie sytuacje, że elektrownia produkuje z kosztami wyższymi niż cena rynkowa energii elektrycznej. W związku z tym ma ujemną marżę, A niestety dzisiaj minimum techniczne elektrowni to są dwa bloki pracujące na mocy 135 megawatów. Więc mimo wszystko musimy pracować przy niekorzystnej sytuacji rynkowej. Po wybudowaniu kotłowni rozruchowe, jeżeli na rynku pojawi się niekorzystna sytuacja, wówczas możemy elektrownię odstawić i nie pracować na ujemnej marży.

kotłownia rozruchowa

Głównymi elementami kotłowni rozruchowej będą dwie wytwornice pary. Dostarczą one parę dla potrzeb rozruchu bloków i układów ciepłowniczych. Opalane będą olejem lekkim, a w późniejszym czasie gazem ziemnym. Wyposażone zostaną w układ automatycznej regulacji, co umożliwi ich 24-godzinną pracę bez konieczności nadzoru.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 lipca 2024