Elektrownia Rybnik to zakład o znaczeniu strategicznym dla miasta, regionu, państwa
Elektrownia Rybnik zostanie zamknięta już pod koniec przyszłego roku, czyli kilka lat wcześniej niż zapowiadano do tej pory - ta informacja szokuje mieszkańców Rybnika, radnych, pracowników. W czwartek przedstawiciele zakładu, pracownicy spotkali się pod urzędem miasta, gdzie doszło do pikiety.
Elektrownia Rybnik do zamknięcia już w przyszłym roku
Rybniccy radni murem za pracownikami Elektrowni Rybnik. Na dzisiejszej sesji Rady Miasta jednogłośnie przyjęli oni apel do premiera, w obronie zakładu i zmiany decyzji o przyspieszeniu wygaszenia zakładu o 5 lat. Obradom towarzyszył protest pracowników, którzy zgromadzili się przed urzędem.
Na sesji zabrał głos przewodniczący związku zawodowego Solidarność w ER Ireneusz Oleksik. Podkreślił on, że nie ma zgody strony społecznej na takie decyzje, nie ma też dialogu z właścicielem elektrowni PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna:
Ireneusz Oleksik: Ta decyzja jest szkodliwa dla nas, miasta, regionu. Będziemy skansenem i staniemy się drugim Wałbrzychem. Musimy bronić swojego regionu, miejsca pracy, rodzin, dzieci. Wiek średni w naszym przedsiębiorstwie to są 52 lata, jeśli zyskamy 5 lat to ludzie dopracują i ewolucyjnie zmniejszymy zatrudnienie. My spalamy rocznie około półtora miliona ton węgla, to jest wydobycie około dwóch kopalń. W związku z tym, jeśli nie będzie spalania tego węgla, to również nie będzie zbytu na ten węgiel. Reasumując nie będzie zbytu, nie będzie potrzeby kopalni.
Witold Kania dyrektor Elektrowni Rybnik, będącej oddziałem PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna odczytał pismo prezesa spółki Jacka Kaczorowskiego:
Zapewniam, że zostaną podjęte odpowiednie działania mające na celu zabezpieczenie ciągłości dostaw ciepła, do czasu powstania możliwości zmiany jego dostawcy lub do czasu wynikającego z obowiązujących regulacji prawnych lub zawartych umów. Działania PGE GiEK odbywają się zgodnie z planem i z zachowaniem najwyższych standardów, przepisów prawa, a przede wszystkim z myślą o mieszkańcach i pracownikach. PGE GiEK jest w pełni świadoma zagrożeń wynikających z ewentualnego zaprzestania działalności koncesjonowanej w Elektrowni Rybnik. Dlatego prowadzimy m.in. rozmowy z reprezentującą pracowników stroną społeczną, tak aby wypracować jak najlepsze dla pracowników rozwiązania.
Oświadczenie prezesa PGE GiEK nie usatysfakcjonowało rybnickich radnych dlatego jednogłośnie wystąpienie z apelem do Prezesa Rady Ministrów w sprawie planów przedwczesnego zamknięcia Elektrowni Rybnik. Mówi Krzysztof Szafraniec przewodniczący Rady Miasta Rybnika:
Krzysztof Szafraniec: Jest to decyzja nie tylko niespodziewana, ale także sprzeczna z wcześniejszymi deklaracjami. Nasza troska dotyczy zarówno losu ponad 500 pracowników elektrowni, jak i tysięcy osób pracujących w firmach kooperujących. Elektrownia odgrywa także kluczową rolę w dostarczaniu ciepła do dzielnicy Rybnicka Kuźnia. Prosimy Pana Premiera, o przedstawienie strategii transformacji dla Elektrowni Rybnik oraz o wyjaśnienie przyczyn decyzji, o tak wczesnym zamknięciu tej kluczowej jednostki energetycznej. Przedwczesne wyłączenie Elektrowni Rybnik może bowiem negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo energetyczne kraju, a także na przyszłość Rybnika i regionu śląskiego.
Szef klubu PIS radny Andrzej Sączek ma nadzieję na szybką pozytywną odpowiedź premiera w tej sprawie:
Andrzej Sączek: Informacja spadła jak grom z jasnego nieba. Ja myślę, że pan premier nawet o tym nie wie. Premier jest właścicielem, a ówczesny właściciel w 2020 roku podpisał porozumienie ze stroną społeczną, że elektrownia będzie do 2030 roku. Nagle okazuje się, że to jest 2025 i jest to decyzja niewłaściwa. Cieszę się, że apel radnych Prawa i Sprawiedliwości, wszyscy radni poparli jednogłośnie. Mam nadzieję, że likwidacja Elektrowni Rybnik w 2025 zostanie powstrzymana. O to apelujemy. Panie Premierze, proszę stanąć na wysokości zadania, powstrzymać likwidację Elektrowni Rybnik.
Zaniepokojenie sytuacją wokół Elektrowni Rybnik wyraził również zastępca prezydenta Rybnika Wojciech Killjańczyk:
Wojciech Kiljańczyk: Miasto Rybnik nie jest właścicielem spółki, o której rozmawiamy, natomiast kwestia elektrowni Rybnik, firm, które współpracują z elektrownią Rybnik, również Fundacji Elektrowni Rybnik jest dla nas istotna. Jest to dla nas ważna sprawa, dlatego że po pierwsze: mówimy o miejscach pracy, a po drugie: mówimy o kwestii dostarczania ciepła do osiedla na terenie miasta Rybnika, ale również bezpieczeństwa energetycznego.
Związek Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego przyjął stanowisko w tej sprawie na wczorajszych obradach (26.09.) w którym podkreślił poparcie dla strony społecznej. Powołana została grupa robocza. która ma zająć się dostarczeniem ciepła w przyszłości na osiedle w Rybnickiej Kuźni. 21 października ma dojść do spotkania Urzędu Miasta z dyrekcją zakładu.
Tymczasem już jutro temat wróci w porannej rozmowie w Radio 90. Naszym gościem będzie szef związków zawodowych Solidarność w Elektrowni Rybnik. Ireneusz Oleksik początek rozmowy Arkadiusza Żabki po godzinie 8.
Czytaj także:
- Elektrownia Rybnik: Związkowcy i pracownicy protestowali pod urzędem miasta [WIDEO,FOTO]
- Elektrownia Rybnik i jej przyszłość. Rybnicki PiS: te daty są bulwersujące