Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Elektryczna rewolucja na rybnickich drogach. „Miasto ma być ekologiczne, czyste i ciche”

Facebook Twitter

Od 1 kwietnia przyszłego roku na ulice wyjadą 23 nowe autobusy elektryczne. To wyniki zakończonego w piątek (3.09.) przetargu ogłoszonego przez Zarząd Transportu Zbiorowego w Rybniku na obsługę linii przez kolejnych 10 lat.

Wpłynęły trzy oferty, wygrała firma Kłosok z Żor, która dotychczas także świadczyła usługi na rzecz ZTZ. Mówi Łukasz Kosobucki dyrektor Zarządu Transportu Zbiorowego w Rybniku:

Łukasz Kosobucki: Jest to duża rewolucja, tego się nie spodziewaliśmy, ma być miasto ekologiczne, ma być czyste, ma być ciche i takie będzie. Wybraliśmy tę jedną ofertę, wszystkie przekroczyły kwotę, jaką zamierzaliśmy przeznaczyć, natomiast kwota była policzona na autobusy gazowe z nadmiarem. Trafiły się autobusy elektryczne w dobrej cenie, więc trudno było nie skorzystać. Na chwilę obecną nie przewidujemy podwyżki cen biletów, nie wpłynie ten przetarg na ceny biletów, natomiast na koszty funkcjonowania komunikacji wpłynie. Elektromobilność kosztuje.

Łukasz Kosobucki, dyrektor ZTZ w Rybniku

Jak dodaje Łukasz Kosobucki dyrektor Zarządu Transportu Zbiorowego przez błąd formalny w dokumentach, konieczne jest powtórzenie czynności wyboru najkorzystniejszej oferty, ale nie powinno to zmienić wyników przetargu.

Autobusy elektryczne będą stanowić około 30 % wszystkich pojazdów w ruchu. Nowe autobusy pojawią się na różnych liniach.

Łukasz Kosobucki: Mamy tak umowę skonstruowaną, że możemy je w każdym momencie gdziekolwiek posłać. Zaczynamy od autobusów przegubowych na liniach 18, 19, tam pojadą na początku, dlatego też wybraliśmy autobusy przegubowe, trzydrzwiowe, bo jednak są duże odległości, więcej miejsce siedzących. Małe autobusy pojadą na liniach 7, 30, a te najmniejsze na linię 24.

Nowością będą także nowe wiaty autobusowe w Rybniku. Będą one szklane i obsadzone roślinami. Na początek miasto wymieni 18 przystanków.

Przystanek ZTZ w dzielnicy Niewiadom

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj