Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Energia, środowisko, eksploatacja kopalń. Politechnika Śląska w Rybniku szykuje się do konferencji

Facebook Twitter

Połączenie teorii i nauki z praktyką. Od poniedziałku (6.06.) w Rybniku dominować będą tematy górnicze. Centrum Kształcenia Ustawicznego - to filia Politechniki Śląskiej, przygotowała międzynarodową konferencję naukowo-techniczną „Energia, środowisko, eksploatacja kopalń – zarządzanie i zrównoważony rozwój”.

Wydarzenie, które odbywa się w naszym regionie raz na dwa lata, tym razem potrwa aż 4 dni. Zapowiada profesor Henryk Badura z Politechniki Śląskiej, organizator konferencji:

Henryk Badura: Zmienia się polityka, zmienia się zużycie kopalń. W związku z tym jest to uciążliwe dla społeczeństwa, ale też dobre, bo dzięki temu mamy pracę. W tym roku jest szeroka tematyka, dwa dni są równolegle dwie konferencje prowadzone, szerokie zagadnienia. Nie tylko o górnictwie, ale też o środowisku, to z czym na co dzień mamy do czynienia, na co mamy wpływ.

Przy Kościuszki w Rybniku spotkają się naukowcy, przedstawiciele rządu i samorządu, pracowników kopalń i spółek górniczych. Spotkanie ważne szczególnie w dobie transformacji górniczej. Mówi senator Wojciech Piecha, również zaangażowany w przygotowanie konferencji:

Wojciech Piecha: Będziemy mogli porozmawiać o tym jak w tej chwili pozycjonowane jest górnictwo węgla kamiennego. Funkcjonuje już ta umowa społeczna, która jest w Unii Europejskiej, miejmy nadzieję, że ta notyfikacja przebiegnie bez żadnych zakłóceń. Konferencja oczywiście jest szersza, sprawy energetyczne, środowiskowe, OZE, bo świat nie stoi w miejscu, my się poruszamy do przodu. Polityka klimatyczna odmierza nam ten czas i odmierza kroki. My nadążamy na razie za tymi tendencjami. Mam nadzieję, że do tego 2049 roku będziemy mogli powiedzieć, że jesteśmy zeroemisyjni jako kraj.

Senator dodaje, że teraz jest trudny czas dla górnictwa:

Wojciech Piecha: Mamy wojnę na Ukrainie, te problemy narastają, bo paliwa, które zasilały naszą gospodarkę pochodziły także z Rosji, a w tej chwili embargo na ropę, na gaz powodują zachwianie tych łańcuchów dostaw, musimy poszukać nowych rynków. (…) Nasze kopalnie nie są w stanie wyprodukować tyle, aby zaspokoić klientów indywidualnych.

Będą goście z zagranicy, z zaprzyjaźnionych uczelni w Ostawie, Madrycie i Iwanofrankiwsku. Podczas konferencji odbędą się wyjazdy studyjne uczestników do zakładów energetycznych, górniczych, „okołogórniczych”, a także do miejsc wykorzystywanych niegdyś przez górnictwo, a obecnie przeznaczonych do działalności gospodarczej. Link do szczegółowego programu TUTAJ.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj