Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Energia umysłu w kotle czarownic. Za nami pierwszy zjazd Tauron Ligi Szachowej seniorów [materiał partnera]

Facebook Twitter

Tauron Liga Szachowa rozpoczęta. W weekend (26-27.02.) na stadionie Śląskim odbył się pierwszy zjazd w ramach drużynowych mistrzostw Śląska w szachach seniorów. Zawodnicy rozegrali trzy rundy. Przypomnijmy, kilka tygodni wcześniej zawody rozpoczęli także juniorzy.

Fot. Śląski Związek Szachowy

Tauron ekstraliga

W lidze seniorów po trzech rundach dwie drużyny zgromadziły komplet punktów. Na prowadzeniu są MKSz Rybnik oraz UKS Pionier Jastrzębie-Zdrój. Na najniższym stopniu podium znajduje się KŚ AZS Politechniki Śląskiej Gliwice. Na miejscach spadkowych do I Ligi znajdują się: RKS „MAT” Ruda Śląska oraz UKS „Pałac Młodzieży” Katowice , które musiały we wszystkich meczach uznać wyższość swoich rywali.

Tauron I liga

Po pierwszym zjeździe, trzy drużyny na prowadzeniu: KSz „Skoczek” Czerwionka-Leszczyny, UKS Hetman Częstochowa oraz drużyna juniorska Hetman GKS Katowice. Trzy pierwsze drużyny wygrały dwa swoje spotkania oraz uzyskały jeden remis.

Ciekawostki:

 • Podczas I zjazdu Tauron Ekstraligi oraz I Ligi Seniorów, 26-27.02.2022 r. zostało rozegranych łącznie 216 pojedynków szachowych w 36 meczach.
 • Najdłuższe partie trwały blisko 4,5 godziny.
 • W Ekstralidze pomiędzy najstarszym, a najmłodszym zawodnikiem jest różnica aż 45 lat. Najstarszy: Henryk Samoborski (1965) z UKS Ognisko Rydułtowy, najmłodszy: Władysław Pyciński (2010) z UKS Pałac Młodzieży Katowice.
 • W I Lidze pomiędzy najstarszym, a najmłodszym zawodnikiem jest różnica aż 62 lat! Najstarszy: Krystian Klimczok (1951) z MKSz DIAGONALIA Imielin, najmłodszy: Paweł Brzezina (2013) z drużyny juniorskiej HETMAN GKS Katowice.
 • W rywalizacji brał udział jeden Arcymistrz Maciej Klekowski z klubu UKS „21 Podlesie” – srebrny medalista Mistrzostw Europy w Szachach Błyskawicznych w 2021 roku.

Podczas Tauron Drużynowych Mistrzostw Śląska gościliśmy:

 • Artur Michałowski – Prezes TAURON Polska Energia,
 • Łukasz Turlej – FIDE Wiceprezydent Międzynarodowej Federacji Szachowej FIDE,
 • Bartłomiej Kowalski – Dyrektor generalny Stadionu Śląskiego,
 • Jacek Miketa – Wiceprezes Funduszu Górnośląskiego S.A.,
 • Andrzej Matusiak – Prezes Zarządu Śląskiego Związku Szachowego.

Kolejny drugi zjazd zostanie rozegrany za tydzień, 5-6 marca na Stadionie Śląskim. Podczas zjazdu będzie wiele ciekawych pojedynków, m.in. liderzy w Ekstralidze zmierzą się ze sobą: MKSz Rybnik z UKS Pionier Jastrzębie-Zdrój.

Terminarz rozgrywek Tauron Ligi Drużynowych Mistrzostw Śląska Juniorów oraz Seniorów (Ekstraliga i I liga):

Tauron Liga – Drużynowe Mistrzostwa Śląska Seniorów:

Ekstraliga http://www.chessarbiter.com/turnieje/2022/tdr_47/

I liga http://www.chessarbiter.com/turnieje/2022/tdr_69/

 1. zjazd 26-27.02.2022 r.
 2. zjazd 05-06.03.2022 r.
 3. zjazd 12-13.03.2022 r.

TAURON Liga – Drużynowe Mistrzostwa Śląska Juniorów:

Ekstraliga http://www.chessarbiter.com/turnieje/2021/tdr_5112/

I liga http://www.chessarbiter.com/turnieje/2021/tdr_5113/

 • 2 zjazd 02-03.04.2022 r.
 • 3 zjazd 09-10.04.2022 r.

Podczas drugiego dnia Tauron Ligi Szachowej mogliśmy gościć prezesa TauronPolska Energia Pana Artura Michałowskiego, który mógł z bliska zobaczyć, jak wygląda rywalizacja szachistów oraz sam zagrał partię z prezesem Śląskiego Związku Szachowego Andrzejem Matusiakiem, która zakończyła się remisem.

Tauron jest Partnerem Tytularnym Drużynowych Mistrzostw Śląska Juniorów oraz Seniorów (Ekstraliga i I liga), odbywających się na Stadionie Śląskim. Zawody odbywająca się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego.

Partnerami zawodów od lat wspierających rozwój szachów są Spółka Mokate oraz Fundusz Górnośląski S.A., natomiast patronat radiowy nad zawodami objęło Radio 90.

Więcej na stronie Śląskiego Związku Szachowego.

Zawody w mediach społecznościowych:

Więcej zdjęć:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj