Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Energooszczędne, nowe oświetlenie w Żorach

Facebook Twitter

Nowe, energooszczędne oświetlenie pojawi się już wkrótce w Żorach. 1410 latarni ulicznych zostanie wymienionych na te z oświetleniem LED. Wymiana przeprowadzona zostanie na 23 ulicach i skrzyżowaniach.

Fot. zory.pl

Nowe lampy zostaną wyposażone w system inteligentnego sterowania. W ramach inwestycji zaplanowano też wymianę części słupów, wysięgników i szaf oświetlenia ulicznego oraz fragmentu linii kablowej. Wszystkie prace zaplanowano jeszcze w tym roku, pozwolą zaoszczędzić miastu na rachunkach, około 400 tys. złotych rocznie.

Nowe oświetlenie pojawi się m.in. na ulicach: Dąbrowskiego, Katowickiej, Lotniskowej, Nad Rudą, Nowopszczyńskiej, Północnej, Polskiej, Pszczyńskiej, Raciborskiej, Rybnickiej, Wodzisławskiej, Stodolnej, al. Armii Krajowej, al. Jana Pawła II, al. Niepodległości i al. Zjednoczonej Europy.

Poprawa bezpieczeństwa to tylko jedna z wielu korzyści, związanych z realizacją projektu pn. „Inteligentne oświetlenie w Żorach – poprawa efektywności energetycznej oświetlenia zewnętrznego w ramach Programu SOWA”. Po modernizacji oświetlenie uliczne stanie się bardziej ekologiczne i energooszczędne, dzięki czemu do atmosfery trafi mniej dwutlenku węgla, a miasto będzie mogło co roku zaoszczędzić około 400 tysięcy złotych na opłatach za energię elektryczną.

Projekt pn. „Inteligentne oświetlenie w Żorach – poprawa efektywności energetycznej oświetlenia zewnętrznego w ramach Programu SOWA” jest realizowany przy wsparciu środków z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jest to wsparcie w formie pożyczki na preferencyjnych warunkach, w ramach programu priorytetowego nr 3.3 „Ochrona atmosfery 3.3. SOWA – oświetlenie zewnętrzne”.

Koszt realizacji projektu to 3 362 200,00 złotych. Warto podkreślić, że oprocentowanie pożyczki wynosi 1% w skali roku, a jej cześć może później zostać umorzona w wysokości do 10% wypłaconej pożyczki.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj