Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Etno by Beata Bojda. Nowa wystawa w muzeum w Rybniku

Facebook Twitter

Muzeum im. o. Emila Drobnego w Rybniku już w tym tygodniu pokaże nową wystawę. Etno jest autorskim projektem makijażystki i projektantki Beaty Bojdy, zafascynowanej bibułkarstwem. Na wystawie obok fotogramów przedstawione zostaną weselne bibułkowe korony i maski wykonane z koronki koniakowskiej.

fot. Diana Błażkow/ mat.prasowe

Inspiracją do stworzenia cyklu portretów, których obecnie jest około trzy­dziestu, były tzw. „pająki” wykonane z papierowych kwiatów.

Bibułkarstwo rozwinęło się w Polsce na przełomie XIX i XX wieku, głównie na wsiach podkarpackich, małopolskich i opoczyńskich. I tam właśnie, w jednym ze skansenów powstała część kwiatowych koron i wieniec ślubny. Pa­pierowych kwiatów używano kiedyś do zdobienia ram świętych obrazów, przydomowych kapliczek oraz ozdabiania kobiecych nakryć głowy z okazji świąt lub uroczystości, takich jak zaślubiny – dlatego zwieńczeniem całego cyklu są panny młode w ko­ronach z białych i pistacjowych piwonii, róż i pereł.

Wszystkie zaprojektowane przez Beatę papierowe wieńce i korony są ręcznie wykonane tradycyjną metodą sprzed lat. Zdjęcia wykonali zaproszeni przez artystkę fotografowie: Ewa Żylińska, Ivon Wolak, Rita Lorenc, Ula Kóska, Diana Błażkow, Dorota Koperska, Roman Hryciów oraz Adam Słowikowski. Całość to kolaż różnych stylów i różnych światów tak charakterystycznych dla etno.

-czytamy w zaproszeniu na wystawę. Piękno tych zdjęć jest zasługą oryginalnych makijaży, tkanin i ko­stiu­mów zaprojektowanych przez artystkę oraz etni­cznej biżuterii pochodzącej z całego świata i tej, którą wykonała projektantka. Etno było pokazywane w lon­dyńskiej „The Brick Lane Gallery”, w Paryżu w ramach Cool Concept, w krakowskiej galerii fotografii „Trzecie Oko” oraz w Bielskiej Galerii BWA.

fot. Diana Błażkow/ mat.prasowe

Artystka konsekwentnie sięga po rękodzieło ludowe i wykorzystuje je w swoich pracach. Obok bibułkarstwa pokazuje piękno regionalnych haftów i koronek we współczesnej odsłonie. W swoim projekcie, który zrealizowała w ubiegłym roku dzięki stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Maska chroniąca polski folklor” właśnie te elementy posłużyły jej jako baza do stworzenia masek. Na wystawie obok fotogramów przedstawione zostaną weselne bibułkowe korony i maski wykonane z koronki koniakowskiej.

Wystawa czynna do 31 sierpnia 2021 r.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj