Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Europejska Stolica Kultury dla Jastrzębia-Zdroju? Jest taki plan

Facebook Twitter

Władze Jastrzębia-Zdroju ogłosiły dzisiaj (06.02.), że będą się starać, by w 2029 roku zostać się Europejską Stolicą Kultury. Oznacza to, że w ciągu 12 miesięcy będzie ono prezentowało życie kulturalne miasta, regionu i państwa.

Europejska Stolica Kultury dla Jastrzębia-Zdroju?

Anna Hetman: To może wydawać się szalonym pomysłem, ale wierzę, że może nam się udać

– mówi Radiu 90 prezydent Anna Hetman. Izabela Grela pełniącą obowiązki Dyrektora Instytutu Dziedzictwa i Dialogu Łaźni Moszczenica dodaje, że to pomysł zuchwały, ale warto znaleźć nową strategię dla miasta.
O tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku stara się 30 miast w Polsce. Są wśród nich między innymi Katowice z Sosnowcem, ale też miasta liczące niespełna 20 tysięcy mieszkańców. Mówi prezydent Jastrzębia-Zdroju:

Anna Hetman: Pomysł może wydaje się szalony, pojawił się przypadkowo. Przy okazji pracy nad budowaniem marki Łaźnia Moszczenica pojawił się tam człowiek, który kiedyś pracował przy takim projekcie kiedyś. Słysząc o atutach naszego miasta, stwierdził, że mamy ogromne szanse.

Radio 90: Nie boicie się dużych graczy?

Anna Hetman: W tym projekcie właśnie o to chodzi, aby te miasta, które tracą pewne funkcje, a my jako Jastrzębie mamy utratę funkcji społeczno-gospodarczych, aby one się o to ubiegały. Przedstawiciele Unii Europejskiej pokazują, że ci mali też mają szansę i jeżeli 12-tysięczne miasteczko za dwa lata będzie Europejską Stolicą Kultury, to równie dobrze 80-tysięczne miasto Jastrzębie-Zdrój też może być.

Europejska Stolica Kultury dla Jastrzębia-Zdroju?  Prezydent Anna Hetman przekonuje, że tak.

Europejska Stolica Kultury. Jastrzębie-Zdrój widzi dla siebie szansę

Start w konkursie na Europejską Stolicą Kultury- jak podkreśla w rozmowie z Arkadiuszem Żabką prezydent Anna Hetman, ma być impulsem do zmian:

Anna Hetman: Zapobiegną depopulizacji, rozwiną gospodarkę, przyciągną inwestorów. Program rozwoju kultury, który jest potrzebny, żeby ubiegać się o ten tytuł, będziemy jeszcze rozszerzać i rozmawiać z mieszkańcami, w jakim to ma iść kierunku, jak te obiekty miałyby wyglądać. Staramy się o to, aby stare obiekty kulturalne zastąpić nowymi. Czyli i nowoczesna mediateka i centrum kultury, które będzie przyciągało mieszkańców. Mamy szanse na to, by również wywalczyć ten tytuł dla Jastrzębia.

Izabela Grela pełniącą obowiązki Dyrektora Instytutu Dziedzictwa i Dialogu Łaźni Moszczenica nie ukrywa, że Jastrzębie-Zdój stoi przed ogromną szansą:

Izabela Grela: To jest zuchwały pomysł. Prawda jest taka, że do Jastrzębia-Zdroju 60 lat temu przybyli sami zuchwali ludzie, którzy odważyli się porzucić dotychczasowe życie i sięgnąć po coś nowego, po nową pracę, po nowe mieszkanie. Mia 60 lat i stoimy w obliczu transformacji. Musimy znaleźć pomysł na to, jak zmienić miasto. Europejska Stolica Kultury ma być impulsem do tego, żeby przygotować strategiczne dokumenty, które mają wyznaczyć kierunki. Jeśli mają wyznaczyć śmiałą wizję, to wszystko musi odbywać się po konsultacjach z mieszkańcami. Europejska Stolica Kultury to jest inicjatywa, która daje szanse, która pozwala otworzyć nowy rozdział takim miastom jak Jastrzębie-Zdrój.

Europejska Stolica Kultury dla Jastrzębia-Zdroju? Izabela Grela pełniącą obowiązki Dyrektora Instytutu Dziedzictwa i Dialogu Łaźni Moszczenica przekonuje, że jest to możliwe.

Tyle władze miasta, teraz do pomysłu będzie trzeba przekonać na najbliższej sesji (23.02.) radnych Jastrzębia-Zdroju. Jeżeli wyrażą zgodę rozpocznie się przygotowanie projektu, by złożyć wniosek w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 13-osobowe jury najpierw wybierze tzw. short listę, później z grona kilku miast zwycięzcę. Wiadomo, że w 2029 to jedno polskie i jedno szwedzkie miasto będzie mogło pochwalić się tytułem Europejskiej Stolicy Kultury. W Polsce na razie dwa miasta otrzymały ten tytuł w 2000 roku Kraków, w 2016 roku Wrocław.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 czerwca 2023