Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Ewa Bem na Rybnickiej Jesieni Chóralnej

Facebook Twitter

Od dawna nie gościła w Rybniku. Teraz przyjedzie, by zaśpiewać wspólnie z rybnicką grupą wokalną "6 na 6". Ewa Bem wystąpi na zakończenie Rybnickiej Jesieni Chóralnej, którą zaplanowano od piątku (07.11.) do niedzieli (09.11.).

To jubileuszowa, 10. edycja Międzynarodowego Festiwalu RYBNICKA JESIEŃ CHÓRALNA im. Henryka Mikołaja Góreckiego. To festiwal, którego celem jest szeroko rozumiana promocja muzyki chóralnej oraz propagowanie najlepszych wzorców amatorskiego śpiewania chóralnego.

W tym roku festiwal będzie gościł: w Domu Kultury Chwałowice (przesłuchania), w Kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej w Rybniku (Koncert Inauguracyjny), w Kościele pw. Królowej Apostołów w Rybniku (Koncert Laureatów) i w Rybnickim Centrum Kultury – KONCERT FINAŁOWY.

Do części konkursowej Festiwalu zostało zakwalifikowanych 14 chórów: Krakowski Chór Żeński, Męski Zespół Wokalny KAIROS z Lublina, Oktet PRIMAFONIA z Krakowa, Chór Męski GOROL z Jablunkova (Czechy), Bi-Bi Singers z Bielska Białej, Kameralny Chór PSM I i II St. w Gliwicach, Chór Kameralny SENZA RIGORE Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu, Chór Miasta Siedlce, CLASSIC z Mińska (Białoruś), SARMATA ARS BENDZINENSIS z Będzina, Chór Studencki Collegium Iuvenum z Czeskiego Cieszyna, VUS Pardubice (Czechy), Stowarzyszenie Muzyczne – Chór Camerata z Wieliczki, Chór Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

PROGRAM FESTIWALU:

Piątek, 07 listopada 2014 r. o godz. 19.00

  • KONCERT INAUGURACYJNY – Chór Kameralny Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach pod dyrekcją Krzysztofa Dudzika (Kościół pw. Matki Boskiej Bolesnej, Rybnik ul. Franciszka Rybnickiego 2). Wstęp wolny.

Sobota, 08 listopada 2014 r. od godz. 9.00

  • Przesłuchania Konkursowe (Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach, Rybnik ul. 1 Maja 91B). Wstęp wolny.

Sobota, 08 listopada 2014 r. o godz. 19.30

  • KONCERT LAUREATÓW, ogłoszenie wyników festiwalu, wręczenie nagród (Kościół pw. Królowej Apostołów (ul. Henryka Wieniawskiego 7). Wstęp wolny.

Niedziela, 09 listopada 2014 r. o godz. 18.00

  • KONCERT FINAŁOWY – „6na6 =21” koncert jubileuszowy Zespołu Wokalnego „6na6”, gość specjalny EWA BEM (Rybnickie Centrum Kultury, Rybnik ul. Saint Valierre 1)

Rybnicki zespół wokalny „6na6” obchodzi w tym roku jubileusz 21-lecia istnienia. Świętowanie będzie o tyle interesujące, ponieważ z Zespołem, znane przeboje w zupełnie nowych aranżacjach a cappella przygotowanych specjalnie na ten koncert, zaśpiewa sama Ewa Bem. Podczas koncertu będzie można także kupić specjalną jubileuszową płytę Zespołu 6na6.

Ewa Bem – „Pierwsza dama polskiego jazzu”. Nagrała 15 albumów, śpiewała na festiwalach Jazz Jamboree, koncertowała w kraju i za granicą, zdobyła wiele nagród i wyróżnień na prestiżowych konkursach i festiwalach. Występowała z największymi gwiazdami polskiej muzyki jazzowej (Andrzej Jagodziński, Henryk Miśkiewicz, Jan Ptaszyn Wróblewski, Zbigniew Wegehaupt, Kazimierz Jonkisz i inni), czołowymi polskimi orkiestrami (Kukla Band, Jazz Orchestra Macieja Pawłowskiego). Współpracowała też z gitarzystą Janem Borysewiczem oraz śpiewaczką operową Małgorzatą Walewską. Karierę artystyczną rozpoczęła w 1969 r. w zespole bluesowym. Jako solistka zadebiutowała w 1970 r. z kwartetem Zbigniewa Seiferta i śpiewała z różnymi zespołami. Była obok Aleksandra Bema i Andrzeja Ibka współtwórczynią zespołu Bemibek (późniejsza nazwa Bemitem). W drugiej połowie lat 70. występowała za granicą, głównie w Skandynawii i Europie Zachodniej. 1980 rok to pasmo sukcesów krajowych i zagranicznych: występy na festiwalach na Kubie i w Indiach, główna nagroda na festiwalu opolskim, szereg wygranych plebiscytów i przebojowe nagrania radiowe przyniosły jej tytuł Piosenkarki Roku 1980. W ankietach Jazz Forum Europejskiej Federacji Jazzowej za lata 1983, 1984 i 1985 – otrzymywała tytuł pierwszej wokalistki jazzowej w Polsce i czwartej w Europie. Lata 90. to powrót do występów z towarzyszeniem większych zespołów: Bis Warsaw Band, Alex Band, Górny Orchestra oraz formacji jazzowych liderów: Jana Ptaszyna Wróblewskiego, Zbigniewa Namysłowskiego, Henryka Majewskiego. W czerwcu 2000 r. artystka była gościem festiwalu w Opolu, gdzie zaprezentowała swój minirecital. W październiku 2000 r. odbył się jubileuszowy koncert z udziałem licznych gości. 13 października 2001 r., ukazała się doskonale przyjęta płyta – „Mówię tak, myślę nie”. Album ten przyniósł jej dwa Fryderyki. W grudniu 2003 r. i styczniu 2004 r. powstała nowa płyta „ewa.ewa”, a w 2008 r. otrzymała Złotą Płytę za wydany rok wcześniej album „Kakadu”.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 4 czerwca 2020