Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ewa Gawęda w Radiu 90: „Zależy mi, aby młodzi ludzie znali historię regionu”

Facebook Twitter

Rekonstrukcja wydarzeń z 1922 roku, wyjątkowy koncert o projekcja filmu dokumentalnego. Tak zapowiada się sobota (2.07.) na wodzisławskim rynku. To impreza pod hasłem: "Witaj Polsko! 100-lecie przyłączenia Górnego Śląska do Polski".

Senator Ewa Gawęda

Zależy mi, aby młodzi ludzie znali historię regionu sprzed 100 lat

– mówi Radiu 90 senator Ewa Gawęda, która zaangażowała się w przygotowanie wydarzenia.

Ewa Gawęda: Dlatego grupy rekonstrukcyjne nie tylko pójdą w przemarszu, ale także będą znajdowały się na całym rynku, będzie można spotkać osoby w strojach z tamtych lat, będzie budka gdzie będzie pokazane jak kiedyś można było kupić tytoń, będą różnego rodzaju wystawy… Będzie wiele sprzętu, bo nie tylko na rynku będą się działy te wszystkie wydarzenia, ale także  w Parku Miejskim w Wodzisławiu. Mamy tam bardzo ciekawy bunkier, a grupa rekonstrukcyjna z tego miejsca również jest zaangażowana w to wszystko.

W sumie na imprezie „Witaj Polsko!” będzie się prezentować kilkanaście grup rekonstrukcyjnych z całego regionu. W specjalnym namiocie będzie prezentowany film dokumentalny.

Ewa Gawęda: Będzie go można zobaczyć w ciągu całego dnia, będzie w specjalnym namiocie, obok sceny. Film będzie trwał około 10-15 minut, będzie z napisami, opowiadał będzie o historii, o wydarzeniach, które miały miejsce 100 lat temu.

1922 rok, Wodzisław Śląski/ materiały z archiwum Muzeum Miejskiego w Wodzisławiu Śląskim

Senator Ewa Gawęda zaprasza do udziału w imprezie „Witaj Polsko!”

Ewa Gawęda: Takim najciekawszym punktem wydarzeń będzie rekonstrukcja wkroczenia Wojsk Polskich na rynek wodzisławski, będzie odtworzona brama, dokładnie chcemy ją odwzorować, tak jak wyglądała 100 lat temu, te wojska będą przechodzić pod tą bramą.

Cały program wydarzeń i koncertu pod hasłem: „Witaj Polsko! 100-lecie przyłączenia Górnego Śląska do Polski”:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj