Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ewangelicka Diakonia też pomaga

Facebook Twitter

Ludzie prywatni, ale także organizacje kościelne wspierają walkę z koronawirusem i oferują wsparcie i działania na rzecz osób potrzebujących, dotkniętych skutkami epidemii.

Ewangelicka Diakonia pomaga w różnych postaciach.

Motywujemy do tego, by parafie przez proboszczów, czy członków rad parafialnych kontaktowały się z osobami samotnymi, czy nie potrzeba zorganizować im zakupów, kupić lekarstw, czy dostarczyć ciepłego posiłku

-mówi Radiu 90 ks. Marek Londzin, dyrektor Diakonii Diecezji Cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

Większość tutaj tych starszych osób jakoś tam mieszka z rodzinami, ale czasami jest różna, trudna sytuacja, bo na przykład rodzina jest na kwarantannie i tu już jest kłopot, że oni nie mogą dotrzeć do swoich najbliższych. Tutaj ta płaszczyzna pomocy dla osób starszych, samotnych jest dość dobrze zorganizowana. Też czasami oczywiście przy współpracy z samorządem lokalnym czy z opieką społeczną, czy z różnymi innymi organizacjami, żeby nawzajem się też wspierać, a nie dublować, bo to też jest ważne.

Nie tylko seniorzy korzystają z pomocy Diakoni. Tuż po zamknięciu szkół, organizacja na terenie Śląska Cieszyńskiego przekazała wsparcie dla dzieci i młodzieży w postaci kilkudziesięciu tabletów.

Na samym początku jak już weszła ta sytuacja, że szkoły są zamknięte, że będą prowadzone lekcję przez internet. Wyszła sytuacja, że są też wielodzietne rodziny, gdzie nie ma na przykład tego sprzętu, ale zostało to szybko zlokalizowane i ile tych tabletów jest potrzebne i właśnie przez diakonię w kościołach, przez centralę w Warszawie został zapisany specjalny projekt, zebrane też i ofiary no i udało nam się tutaj dla naszej też diecezji na teren Śląska Cieszyńskiego dotrzeć właśnie za ponad 40 tys. zł z tabletami do różnych dzieci.

Jedną z diakonijnych akcji jest również wsparcie Szpital Śląskiego w Cieszynie i bielskich lecznic w niezbędne środki ochronne i dezynfekujące.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj