Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Fajkis w Radiu 90: Nie ukrywam, że z takimi wynikami chciałoby się większego wsparcia

Facebook Twitter

Cieszymy się z kolejnego sukcesu rybnickiej szermierki, ale nie ukrywam, że z takimi wynikami chciałoby się większego finansowego wsparcia ze strony urzędu miasta- mówił w porannej rozmowie w Radio 90 Artur Fajkis trener reprezentacji Polski juniorek w szpadzie, a jednocześnie trener RMKS-u Rybnik i nauczyciel w Szkole Podstawowej nr 29 w Golejowie.

Na zakończonych w tym tygodniu w Tallinie Mistrzostwach Europy Juniorów, szpadzistki udowodniły, że są najlepsze na starym kontynencie, zdobywając drużynowo pierwsze miejsce. Zdominowały także turniej indywidualny. Po złoto sięgnęła Gloria Klughardt (AZS AWF Kraków), brązowy medal zdobyła Kinga Zgryźniak (RMKS Rybnik), Alicja Klasik (RMKS Rybnik) zajęła 5. miejsce, a Cecylia Cieślik (Pkszerm Warszawa) 11. W składzie reprezentacji są aż dwie zawodniczki rybnickiego klubu Alicja Klasik oraz Kinga Zgryźniak:

Radio 90: Jak to się robi?

Artur Fajiks: To jest długa droga, bo musi wiele elementów wejść w te tryby, żeby udało się stworzyć taką grupę, jaką się stworzyło. Jest to bardzo dużo pracy indywidualnej i drużynowej przede wszystkim.

Radio 90: W czteroosobowej drużynie reprezentacji Polski dwie rybniczanki w składzie.

Artur Fajiks: Tak, już od 2018 roku cały czas dziewczyny pojawiają się w pierwszej czwórce czy piątce. Są już doświadczonymi zawodniczkami.

W tym roku sekcja szermierki RMKS-u Rybnik otrzymała z Urzędu Miasta 200 tysięcy złotych, w ubiegłym roku tyle samo. Patrząc na inflację i rosnące koszty transportu tych pieniędzy jest mniej. Tymczasem to jedyna olimpijska dyscyplina w Rybniku, która regularnie przywozi medale z Mistrzostw Świata czy Europy.

Radio 90: Czy czuje się Pan doceniany prze Urząd Miasta w Rybniku?

Artur Fajiks: Szczęściem w nieszczęściu jest to, że jesteśmy w stanie pozostałe środki pozyskać. To nie są oczywiście sponsorzy, ale to są też rodzice. Z takimi wynikami na pewno chciałbym więcej. Wiem, ile kosztują wyjazdy, chociażby na Puchar Świata.

Radi o90: Czyli, mówiąc krótko, gdyby w ślad poszły większe pieniądze z urzędu miasta byłaby szansa na utrzymanie tych zawodników w klubie?

Artur Fajiks: Na pewno tak, sparingpratnerów, zawodników na wysokim poziomie mamy wystarczająco. Mamy kadrę trenerską, chodzi tylko o finanse.

Jak na razie, przed szermierzami kolejne starty. Za miesiąc mistrzostwa Świata juniorów w Bułgarii. Znów będziemy atakować z pozycji lidera- nie ukrywa poranny gość Radia 90 Artur Fajkis:

Artur Fajiks: Mamy teraz jeszcze najważniejszą imprezę w sezonie. Za miesiąc mamy mistrzostwa świata w Płodiw w Bułgarii. Tam oczywiście cała ta drużyna startowała plus indywidualnie Kinga Zgryźniak i Alicja Klasik będą startowały i do tego się przygotowujemy. W przyszłym tygodniu jedziemy na Grand Prix do Budapesztu na mistrzostwa świata seniorów, więc jest to w zasadzie drugi start dziewczyn w sezonie w Pucharze Świata. Mamy jeszcze Puchar Polski w marcu. Potem zgrupowanie przed najważniejszą imprezą, czyli przed mistrzostwami świata. Mamy zaproszonych gości z Kazahstanu, Pakistanu, Azerbejdżanu- kraje takie bardziej wschodnie. Będziemy atakować z pozycji lidera.

Cała rozmowa Arkadiusza Żabki z Arturem Fajkisem trenerem reprezentacji Polski Juniorek, a jednocześnie trenerem RMKS-u Rybnik i nauczycielem w Szkole Podstawowej nr 29 w Golejowie poniżej:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 czerwca 2023