Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Fani literatury i Jerzego Pilcha zjadą się do Wisły. Rusza festiwal Słowa „Granatowe Góry”

Facebook Twitter

Już w najbliższy weekend (28-30 maja) Wisłę opanują fani Jerzego Pilcha. Festiwal Słowa „Granatowe Góry” już teraz stał się świętem literatury. W rodzinnej miejscowości pisarza zaplanowano 3 dni atrakcji.

Jerzy Pilch był mistrzem słowa, ironicznym i czułym obserwatorem rzeczywistości. Misją festiwalu jest zachować to, co najlepsze w twórczości Pilcha, a okazją ku temu jest pierwsza rocznica śmierci pisarza, która przypada 29 maja

– tłumaczy ideę festiwalu Katarzyna Czyż-Kaźmierczak, dyrektor Wiślańskiego Centrum Kultury, które jest głównym organizatorem wydarzenia.

W programie znajdują spotkania i debaty nad twórczością Pilcha, spotkania autorskie, spektakle słowno-muzyczny, teatr improwizowany, warsztaty czy nawet wydarzenia sportowe. Symboliczne otwarcie festiwalu nastąpi w piątek o godzinie 19:00 na deskach amfiteatru im. S. Hadyny, po którym na scenie zaprezentuje się zespół AHHA – dwie pianistki: Agaty Hołdyk oraz Aleksandry Hałat, które zagrają autorski wybór ulubionych utworów Jerzego Pilcha – od Bacha po pop – w aranżacji na dwa fortepiany.

Akcenty festiwalowe rozłożone zostały na kilka stref w całym mieście. Sercem będzie oczywiście plac Hoffa, będący areną wielu spotkań z pisarzami, dyskusji i wspomnień. Tam pojawią się m.in. Szczepan Twardoch, Wojciech Jagielski czy Michał Rusinek. Wiele będzie działo się w bibliotece, gdzie prócz spotkań autorskich odbędzie się spektakl teatralny pt. „Pamięć głębinowa” na podstawie fragmentów książki Pilcha „Bezpowrotnie utracona leworęczność” czy improwizowany spektakl teatru Klancyk z gościnnym udziałem znanego aktora Andrzeja Grabowskiego. W bibliotece będzie także przez trzy dni przedszkole festiwalowe.

Mocno zaaranżowana na potrzeby festiwalu zostanie przestrzeń parku Kopczyńskiego w centrum miasta, gdzie znajdzie się strefa czytania Tygodnika Powszechnego a Uniwersytet Śląski zaaranżuje miasteczko pod nazwą Śląski Festiwal Nauki – miejsce różnych doświadczeń i eksperymentów dla dzieci, młodzieży, ale i dorosłych, gdzie motywem przewodnim będzie słowo.

 Wieczorami w parku, pod tzw. drzewem opowieści, odbędzie się wspólne czytanie fragmentów twórczości Pilcha, gdzie każdy będzie mógł przyjść i dołączyć z ulubionymi cytatami autora. Już wiemy, że udział w tych spotkaniach zapowiedziało wielu gości festiwalowych, a wśród nich m.in. Andrzej Grabowski czy redaktor Tomasz Zimoch

– tłumaczy Katarzyna Czyż-Kaźmierczak.

Tomasz Zimoch w niedzielne południe poprowadzi i skomentuje na żywo mecz piłkarski, gdzie jedną z drużyn utworzą wiślanie o nazwisku Pilch – a jest ich w Wiśle ponad 700, zaś drugą pisarze, dziennikarze i uczestnicy festiwalu.

Jako, że Jerzy Pilch był wielkim fanem piłki nożnej, nie mogło zabraknąć takiego akcentu w programie festiwalu. Liczymy, że spotkanie zgromadzi wielu kibiców, zaś bezpośrednio po meczu odbędzie się krótkie spotkanie z komentatorem, podczas którego podzieli się swoimi wspomnieniami, ciekawostkami czy anegdotami ze świata sportu

– dodaje Katarzyna Czyż-Kaźmierczak.

Na Jonidle, przy Centrum Edukacji Ekologicznej, oprócz meczu, ulokowana zostanie strefa eko w której będzie można wziąć udział w ekologicznych warsztatach, spacerach, spotkaniach z autorami książek o tematyce przyrodniczej, odpocząć z książką na leżaczku, uzupełnić swoją biblioteczkę w księgarni plenerowej czy po prostu pobyć w pięknych okolicznościach przyrody. Tam też zaplanowane jest tworzenie łąki kwietnej.

W trzydniowym programie znalazły się także warsztaty: fotograficzny, pisania prozy, tworzenia podcastów, czy rysowania komiksów. W każdym z festiwalowych dni będzie można wziąć udział w spacerach po Wiśle śladami Jerzego Pilcha, podczas których uczestnicy odwiedzą miejsca najsilniej związane z pisarzem i bohaterami jego twórczości. W programie też spacer śladami pozytywistów w Wiśle czy spacery górskie ze znanym podróżnikiem Robbem Maciagiem.

W holu Domu Zdrojowego dostępna będzie wystawa portretów Jerzego Pilcha autorstwa fotografa Jacka Poremby. Wernisaż i spotkanie z autorem odbędzie się w piątek o godzinie 14:00.
Warto z dziećmi wjechać wyciągiem kolei linowej na Skolnity, gdzie spotkać będzie można Agatę Romaniuk – Panią Wieczorynkę w improwizowanych bajkach wśród żywych zwierząt – alpak i osła. Kolejną strefą spotkań jest Ochorowiczówka – Muzeum Magicznego Realizmu, a tam, prócz weekendowych wydarzeń, już w czwartek odbędzie się wernisaż prac pleneru malarskiego pt. „Granatowe Góry”, inspirowanych twórczością Jerzego Pilcha. Ciekawą z pewnością dla wszystkich zebranych będzie sobotnie dyskusja o religii i literaturze jako sposobach opowiadania świata, jaka odbędzie się w Domu Zborowym. Wieczorami można udać się na scenę improwizacji do Browaru Wisła, gdzie każdy będzie mógł zaprezentować się w dowolnej interpretacji twórczości Pilcha. Tam też będzie można skosztować czy nabyć festiwalowe piwo nazwane, a jakże, Granatowe Góry.

W związku z nadal panującymi obostrzeniami, niektóre wydarzenia mają ograniczoną ilość osób, które mogą w nich wziąć udział. Organizatorzy dołożą wszelkich starań, aby festiwal przebiegał w bezpiecznej atmosferze i zgodnie z wytycznymi.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj