Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Fantastyczny Pan Lem w rybnickiej bibliotece

Facebook Twitter

Lubił słodycze i miał pecha do samochodów, które często się psuły. Stanisław Lem, jakiego nie znacie na wystawie w rybnickiej bibliotece. Życie pisarza, ale i sporo ciekawostek o nim samym, zdjęcia z prywatnego archiwum zebrane zostały z okazji roku Lema, ale i setnej rocznicy jego urodzin.

Do odwiedzenia wystawy zachęca dyrektorka biblioteki w Rybniku, Stanisława Adamek:

Stanisława Adamek: Tak naprawdę ten Lem przygotowany u nas na 21 planszach, pokazuje o Lemie wszystko w tak pięknej i tak ciekawej formie, że jest dla przypomnienia, dla zainteresowania, dla tych, którzy kiedyś czytali Lema i chcieliby sobie powtórzyć, dla tych, którzy nie czytali Lema i nie wiedzą jak się do niego zabrać. To także wystawa dla uczniów, którzy potrzebują wiedzy w pigułce, dla nauczycieli, którzy potrzebują podkładu, wstępu do lekcji o Lemie już bardziej zgłębiającej jego twórczość. To wystawa dla osób, które szukają ciekawostek z życia Lema, dla osób, które interesują się światem literatury, bo podana tutaj wiedza jest skondensowana, jest podana w formie ciekawostek, a jednak zawiera wszystko, co było w życiu Lema najważniejsze.

Stanisława Adamek, dyrektorka biblioteki w Rybniku

Wystawa ma przekonać, że Lem i jego twórczość mogą być ciekawe dla każdego:

Stanisława Adamek: W momencie, kiedy ktoś przyjdzie, zobaczy naszą wystawę, być może spróbuje czy Lem nie jest dla niego. Znam wiele osób, które Lema nie czytają, ponieważ uważają, że fantastyka naukowa, zwłaszcza ta, która jednak już swoje lata ma, nie jest dla nich, więc może warto spróbować czy ona jest aktualna, czy może się troszeczkę przedawniła. Ten rok Lema pozwala nam na odświeżenie jego twórczości, na przypomnienie czegoś, co wydawałoby się niektórym, że Lem jest z innej epoki, że może to jest tak trochę, jak Konopnicka albo jak Kochanowski. Możemy wrócić do Lema, jeżeli ktoś nie ma na tyle zaangażowania, żeby Lema czytać, to być może zapozna się z jego osobą, z jego bibliografią.

Wystawa „Fantastyczny Pan Lem” jest dostępna w rybnickiej bibliotece do końca roku.

Więcej zdjęć:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 grudnia 2022