Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Festiwal dokumentu w Wodzisławiu. Czas na podsumowanie

Facebook Twitter

Przez cztery pierwsze dni lipca Wodzisławskie Centrum Kultury ukierunkowane było na dokument. To była druga edycja Festiwalu dokumentu „Optyka wymienna”, do udziału w którym WCK zapraszało przy okazji akcji #siećzkulturąwdomu.

mat. prasowe/ fot. A.Kozielska WCK

Agnieszka Pajączkowska, Mariusz Forecki i Ziemowit Szczerek to zaangażowani społecznie twórcy, z którymi za pośrednictwem transmisji na żywo i premier online, spotkać mogli się ciekawi świata widzowie.

Tematem, do którego z różnych perspektyw, wątków i doświadczeń odnosili się goście festiwalu, był człowiek w przestrzeni. Myśl ta stała się osią główną wspólnej dyskusji, jak i osią spotkań indywidualnych autorów z widzami. Wymiana poglądów i spostrzeżeń, a także możliwość głębszego zapoznania się z zakresem zainteresowań, przemyśleń i odczuć głównych bohaterów wydarzenia, była niewątpliwie jego istotną zaletą. Tym bardziej, że choć cała trójka porusza się w obszarze dokumentu, ich praktyki, sposób rejestrowania rzeczywistości i forma jej zapisu, są od siebie różne. Fakt ten doskonale wpisał się w temat wiodący, bowiem sami twórcy, poprzez swój dorobek, poniekąd udowodnili, że człowiek zakorzeniony jest w przestrzeni mitów, stereotypów i wyobrażeń. W przestrzeni, której kształt warto kreślić w odniesieniu do szerszego kontekstu.

Po raz kolejny mieliśmy okazję spotkać się z cenionymi twórcami, dokumentującymi otaczającą nas rzeczywistość na różne sposoby. Była to prawdziwa uczta dla ducha. Dzięki transmisji online dotarliśmy z naszym festiwalem do kilku tysięcy odbiorców

– mówi Krzysztof Jaroch, dyrektor Wodzisławskiego Centrum Kultury.

mat. prasowe/ fot. A.Kozielska WCK

Czym, w wielkim skrócie, zajmują się goście drugiej edycji Festiwalu dokumentu „Optyka wymienna”? Agnieszka Pajączkowska to kulturoznawczyni, specjalistka od interdyscyplinarnych projektów, w tym także tych działających na pograniczu fotografii. To autorka tekstów naukowych i reportaży. Za „Wędrowny zakład fotograficzny” otrzymała nominację do nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Mariusz Forecki to artysta fotograf, specjalista od fotografii dokumentalnej, który jak nikt inny, zwykle poprzez kadry z życia codziennego, potrafi opowiadać o istotnych zmianach społecznych. Za najnowszą książkę „Mechanizm” otrzymał nagrodę Grand Press Photo. Jest współzałożycielem fundacji PIX.HOUSE. Ziemowit Szczerek to historyk, dziennikarz, prozaki, który specjalizuje się w badaniu Europy Środkowowschodniej. Jest laureatem Paszportu Polityki, który otrzymał za książę „Przyjdzie Mordor i nas zje”. Na rynku literackim dobrze ma się jego ostatnie dzieło – „Cham z kulą w głowie”.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj