Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Festiwal dokumentu w Wodzisławskim Centrum Kultury

Facebook Twitter

Człowiek w przestrzeni stanie się tematem wiodącym drugiej edycji Festiwalu dokumentu „Optyka wymienna”, na który Wodzisławskie Centrum Kultury zaprasza w sobotę, 18 kwietnia. Początek wydarzenia zaplanowano na godzinę 16:00.

fot. pixabay.com

Na ile przeszłość determinuje naszą teraźniejszość i przyszłość? Jak uwikłani w sieć zdarzeń odnajdujemy w niej swoje miejsce? Co składa się na wielowymiarowy obraz człowieka? Między innymi na tak postawione pytania poszukamy odpowiedzi. A pomogą nam w tym wyjątkowi goście – Agnieszka Pajączkowska, Mariusz Forecki i Ziemowit Szczerek. To twórcy zaangażowani społecznie, sięgający po tematy istotne, koncentrujący swoje zainteresowania wokół literatury faktu, fotografii, kultury czy historii. Dokumentujący rzeczywistość za pomocą niebanalnych kadrów oraz trafnych słów. Przede wszystkim zaś, to postaci bacznie przyglądające się codzienności i z uwagą wsłuchujące się w tętno świata. Swoimi spostrzeżeniami podzielą się podczas wspólnej debaty, jak i w czasie zajmujących indywidualnych spotkań ze słuchaczami.

Festiwal „Optyka wymienna” będzie dla wszystkich zainteresowanych idealną okazją do włączenia się w tę wielowątkową dyskusję.

Kolejny raz stworzymy przestrzeń do rozmowy o otaczającej nas rzeczywistości i różnorodnych sposobach jej postrzegania. Nasi goście z pewnością wpiszą się w nią w sposób bardzo interesujący

– zapewnia Krzysztof Jaroch, dyrektor Wodzisławskiego Centrum Kultury.

Agnieszka Pajączkowska to kulturoznawczyni, badaczka historii codziennych praktyk fotograficznych, twórczyni projektów interdyscyplinarnych, autorka tekstów naukowych i reportaży. Od 2012 roku prowadzi Wędrowny Zakład Fotograficzny. Jak podkreśla, fotografia interesuje ją zarówno jako przedmiot, obraz i praktyka. Bywa narzędziem pracy lub przedmiotem jej badań. Jako autorka działań i animatorka współpracuje m.in. z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych „ę”, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Fundacją Archeologii Fotografii. Jako autorka tekstów naukowych i publicystycznych publikowała m.in. w „Kontekstach”, „Res Publice”, „Dwutygodniku”, „Krytyce Politycznej”, „Widoku” i „Wysokich Obcasach”.

Mariusz Forecki to fotograf-dokumentalista, członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Jest autorem wielu projektów rejestrujących zmiany zachodzące w Polsce po 1989 roku. Ukazuje te przemiany w mikroskali, przez pryzmat migawkowych zdjęć wykonywanych zwykłym ludziom. Fotografował też na terenach byłego ZSSR – w Armenii, w Czeczenii, na Litwie, w Dagestanie czy na Ukrainie. Ma na swoim koncie wiele nagród w konkursach fotografii prasowej. Jego prace można było podziwiać na wielu wystawach o tematyce społecznej i na festiwalach. Jest wykładowcą w Katedrze Fotografii Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu oraz we Wrocławskiej Szkole Fotografii. Ponadto jest współzałożycielem Fundacji PIX.HOUSE.

Ziemowit Szczerek to historyk, dziennikarz, prozaik, który specjalizuje się w badaniu Europy Środkowej i Wschodniej. Jak mówi, zajmuje się dziwactwami geopolitycznymi, kulturowymi i historycznymi. Inspiruje go literatura podróżnicza. Współpracuje m.in. z „Polityką”, „Gazetą Wyborczą”, „Tygodnikiem Powszechnym”, „Krytyką Polityczną” i „Nową Europą Wschodnią”. Spod jego pióra wyszły między innymi książki: „Siódemka”, „Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian”, „Tatuaż z tryzubem”, „Siwy dym albo pięć cywilizowanych plemion”, „Międzymorze”. Jest laureatem Paszportu „Polityki”, nominowany do Nagrody MediaTory i Nagrody im. Beaty Pawlak oraz dwukrotnie do Nagrody Literackiej Nike i Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”.

Festiwal dokumentu w WCK rozpocznie się o godzinie 16:00. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 10 lipca 2020