Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

 

Festiwal filmowy JachtFilm w Rybniku

Facebook Twitter

Niezapomniana atmosfera, żeglarski klimat i unikalne, niedostępne często nigdzie indziej filmy o morskich przygodach. 29 i 30 marca w Teatrze Ziemi Rybnickiej kolejna edycja JachtFilm Festiwal.

Jak co roku zaplanowano dwie odsłony: poranną dla dzieci i młodzieży oraz popołudniową dla wszystkich zainteresowanych.

Udało nam się ściągnąć do nas w tym roku Szymona Kuczyńskiego. Jest to chłopak, który opłynął świat dookoła dwukrotnie, w tym raz ten ostatni w zeszłym roku opłynął. Non stop na jachcie o długości 6,5m. To jest wyczyn, ponieważ nikt jeszcze nie opłynął świata dookoła non stop na tak małym jachcie. Szymon zdobywa nagrody nie tylko w Polsce. Jest żeglarzem roku w Polsce, właśnie odebrał nagrodę Kolosa w Gdyni, więc taką nagrodę podróżniczą bardzo prestiżową, chyba najbardziej prestiżową w kraju. Zdobywa nagrody w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji. Wszędzie jest doceniany.

-zapowiada Maciej Cylupa, organizator JachtFilm Festiwal w Rybniku. Pokazanych zostanie 10 filmów z całego świata, w tym trzy filmy amatorskie:

To są historię ludzi, filmy są naprawdę różnorodne. To są historie absolutnie prawdziwe. Jest np. historia rodziny, która po prostu żyła na jachcie. Historia chłopca, który w wieku czterech lat, w roku 36 popłynął Horn na pokładzie żaglowca ze swoim ojcem. (…) Jest historia Alexa Thomsona to żeglarz żeglujący w regatach samotniczych, dookoła świata na takich wielkich maszynach regatowych. Mamy historię z Karaibów, więc zupełnie inny klimat, ciepło, palmy, klimaty wakacyjne. Te wszystkie filmy mówią o historiach prawdziwych, które są po prostu ciekawe – ludzko. Nie tyle żeglarsko, oczywiście dla żeglarzy to może być ciekawsze, bo jest woda, bo jest jacht, bo są klimaty żeglarskie, ale każdy może tam zobaczyć historię człowieka i ludzi.

W tym roku w trakcie festiwalu wręczone ponownie zostaną Śląskie Nagrody Żeglarskie, czyli Carbony:

Środowisko potrzebuję takie nagrody więc mamy dużo zgłoszeń. W piątek tradycyjnie, wieczorem wręczymy nagrody w sześciu kategoriach: żeglarz roku, rejs roku, trener roku, imprezę roku tutaj miejscowe, niekoniecznie regaty, najbardziej perspektywicznego żeglarza sportowego i mamy nagrodę specjalną w otwartej formule. W zeszłym roku tą nagrodę wygrał Kapitan Radomski, który przez wiele lat płynął dookoła świata ze swoim czarnym diamentem. Zobaczymy kto w tym roku to dostanie.

Program festiwalu: TUTAJ

Szczegółowy program: TUTAJ

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj