Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Festiwal Fotografii w Rydułtowach za nami, znamy laureatów! Temat: WINNI [FOTO]

Facebook Twitter

Każdy może zrobić zdjęcie, ale nie każde zdjęcie jest dobre, przemyślane i na temat. Warto chwilę zastanowić się nad tym, co chcemy na naszej fotografii pokazać. To rady członków jury Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Rydułtowach.

3 miejsce - Joanna Pęciak

Wyłoniono laureatów tegorocznej edycji, której hasło to „WINNI”. Winni: płonących lasów, powodzi, wojen, smogu, wszechobecnego plastiku. Wymieniać można bez końca…

Grzegorz Skowronek: Bardzo pojemny temat, bo generalnie i ochrona środowiska, i życie na naszej planecie, i zwierzęta, i człowiek, i martwa natura – naprawdę można było wysłać bardzo zróżnicowane zdjęcia. Wiadomo, że jako fotoreporter szukam takich klimatów, które sam lubię fotografować. Czyli właśnie ludzie, miejskie klimaty. Nie bardzo mi się podobają jakieś na wysypiskach śmieci, gdzie nic się nie dzieje. Ja zawsze szukam człowieka i jakiegoś kontekstu z człowiekiem związanego. Generalnie takie zdjęcia wybrałem. (…)

ocenia Grzegorz Skowronek, od 25 lat fotoreporter, wyróżniany w ogólnopolskim konkursie fotografii prasowej Grand Press Photo, gość specjalny festiwalu.

Czasy mamy takie, że w zasadzie każdy z nas jest fotografem. I bardzo dobrze

– dodaje Grzegorz Skowronek:

Grzegorz Skowronek: Ja nie mówię, żeby każdy nosił ciężką torbę ze sprzętem, która kosztuje kilkadziesiąt tysięcy złotych, bo to nie o to chodzi. Ważne co mamy w głowie i przed oczami, potem to, żeby to przetworzyć na obraz, żeby pokazać coś fajnego i ciekawego. Współczesne telefony komórkowe mają tak dobre aparaty fotograficzne, że spokojnie jak coś tylko ciekawego zobaczy przed sobą, naprawdę róbmy te zdjęcia na każdym kroku. Chwalmy się nimi, pokazujmy je w Internecie, znajomym, na komputerze. Tylko najważniejsza rzecz – nie zanudzić naszych oglądających, przyjaciół. Róbmy, róbmy, róbmy jak najwięcej, oczywiście myślmy przy tym bardzo, natomiast potem pierwszą selekcję musimy zrobić sami, żeby zwyczajnie kogoś naszymi fotografiami nie zanudzać.

Bo o ile dostępność do sprzętu, którym można zrobić zdjęcie jest łatwa; o tyle ważna jest świadomość fotografującego, to by wiedział jaką historię chce opowiedzieć swoim zdjęciem – dodaje Jerzy Piwowarski, przewodniczący jury, profesor nadzw. Wydziału Sztuki Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie:

Jerzy Piwowarski: Ja ileś lat temu, zaczynając zajęcia związane z fotografią, pytałem studentów: Kto z państwa fotografuje? I wtedy na grupę parunastu osobową dwie, trzy osoby podnosiły rękę. Teraz już w ogóle nie zadaję tego pytania, bo wydaje mi się, że szczególną sytuacją by było, gdyby 2,3 osoby nie podniosły ręki i stwierdziły, że one nie fotografują. Dla mnie takim kapitalnym momentem jak zobaczyłem, jak bardzo jest wykorzystywana fotografia w naszym życiu, to była scena z domu handlowego, sieciowego, gdzie dwie młode dziewczyny przepierały się, kupowały ubranie i po przebraniu jedna wychodziła na zewnątrz, druga ją fotografowała aparatem komórkowym. Po czym na ekranie sprawdzały, jak to wygląda. Niezależnie od tego obok przebieralni było lustro, w którym mogła się kupująca z zobaczyć. Okazuje się, że ten obraz fotograficzny jest istotniejszy niż własne odbicie w lustrze.

Wszystkie wyróżnione zdjęcia będą też do zobaczenia na wystawie w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Rydułtowach, a potem na Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie.

I miejsce – Mariusz Pietranek (Dąbrowa Górnicza) – Industrial nature
II miejsce – Marek Skrzecz (Warszawa) – Toxic City #5
III miejsce – Joanna Pęciak (Łódź) – Skutki konsumpcjonizmu
Wyróżnienie – Justyna Jeżak (Puławy) – Ratujmy foki 2
Wyróżnienie – Bernard Buczek (Rzeszów) – Geamana 01
Wyróżnienie – Marek Skrzecz (Warszawa) – Toxic City #2

Wyróżnienia dla najmłodszych uczestników festiwalu:
Barbara Owsianka (Dąbie) – Bezradność 1
Zuzanna Kacperak (Strzelce Opolskie) – zdjęcie nr 4
Jan Kleciński (Justynów) – Plastikowa woda

Do wystawy pokonkursowej zakwalifikowano dodatkowo 23 zdjęcia 19 autorów.
W konkursie udział wzięło 75 uczestników którzy nadesłali 256 zdjęć.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 31 maja 2023