Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Festiwal Górnej Odry. W Chałupkach spływ kajakowy, pokazy laserowe i Majka Jeżowska [FOTO]

Facebook Twitter

Ten weekend minął w regionie pod znakiem Festiwalu Górnej Odry. W wielu miejscach regionu zorganizowano imprezy plenerowe mające promować Krainę Górnej Odry. W Chałupkach nie zbrakło występów lokalnych artystów i gwiazdy, był pokaz laserów ale wszystko zaczęło się spływem kajakowym meandrami Odry.

Mówi prezes Klubu Kajakowego Meander, Klaudiusz Dawid:

Klaudiusz Dawid: W spływie uczestniczyło około 60 osób, przepłynęliśmy trasą standardową od przejścia granicznego w Chałupkach do Zabełkowa. To bardzo fajna trasa, myśl, że najfajniejszy kawałek Odry w naszym południowym regionie, Meandry Graniczne Odry, odcinek objęty obszarem Natura 2000, wiec rzeka jest bardzo naturalna, pozostawiona samej sobie. Przepiękny fragment rzeki Odry (…).

Klaudiusz Dawid, prezes Klubu Kajakowego Meander

Z tego, że Kraina Górnej Odry wreszcie jest promowana zadowolony był dyrektor departamentu turystyki Urzędu Marszałkowskiego województwa śląskiego, Wojciech Dziąbek:

Wojciech Dziąbek: Bardzo się cieszymy, bo jesteśmy współorganizatorem, współpomysłodawcą tego przedsięwzięcia. Powstała nowa marka Kraina Górnej Odry, która ma dorównać Beskidom, Jurze Krakowsko- Częstochowskiej i podobnie mieć swoje festiwale. Tutaj z przytupem, nie czekając na rozwój tej marki postanowiliśmy zorganizować Festiwal Górnej Odry (…).

Wojciech Dziąbek, dyrektor departamentu turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach

Nie mogło nas zabraknąć na Festiwalu Górnej Odry

– dodaje wójt gminy Gorzyce, Grzegorz Utracki:

Grzegorz Utracki: W naszej gminie wszystko się zaczyna, to jest pierwsza gmina w Polsce z biegiem Odry. Cieszę się, że ta marka turystyczna zafunkcjonowała, my mamy sporo do zaoferowania jako gmina Krzyżanowice. Oddaliśmy prawie 1000 hektarów ziemi na zbiornik Racibórz, po którym powstała przepiękna ścieżka rowerowa, mam nadzieję, że już niedługo będzie w pełni udostępniona cyklistom. Mamy liczne atrakcje architektoniczne, pałace, zamki, piękne ruiny odrestaurowane w Tworkowie, mamy zamiar w Chałupkach jeszcze w tym roku oddać Centrum Górnej Odry, gdzie chcemy promować wszystko co jest związane z meandrami (…).

Grzegorz Utracki, wójt gminy Krzyżanowice

Gwiazdą imprezy była Majka Jeżowska, która cieszyła się, że po długiej przerwie wreszcie może zagrać koncert dla publiczności. Swoimi przebojami porwała wszystkich do zabawy:

Majka Jeżowska: To jest niesamowite uczucie jak można stęsknić się za tym co się kocha i robi całe życie, jest radość i energia. Oczywiście z dwóch stron, bo tego się nie da wyreżyserować i udawać, widać, że ludzie byli stęsknieni kontaktu z żywą muzyką (…).

Chcemy, żeby Festiwal Górnej Odry stał się imprezą cykliczną

– mówił na koniec prezes Śląskiej Organizacji Turystycznej, Adam Wawoczny:

Adam Wawoczny: To jest początek tradycji i myślę, że z każdym rokiem ta tradycja będzie rosła w siłę. Mamy nadzieję, że co roku w ostatni weekend czerwca będziemy mogli jeszcze bardziej przybliżać ta ziemię wszystkim, nie tylko naszym mieszkańcom, choć dla nich to też jest istotne, bo  często korzystamy z turystyki tej bardziej egzotycznej, a tu na miejscu dla wszystkich mamy ofertę (…).

Adma Wawoczny, prezes Śląskiej Organizacji Turystycznej

Imprezę w Chałupkach zakończyła zabawa taneczna. Na miejscu był nasz reporter Robert Krzyżaniak.

Zobacz galerię zdjęć:

 

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 grudnia 2023