Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Festiwal Górnej Odry w Krzyżanowicach: Oficjalne otwarcie Meandrów Odry, spływ kajakowy i wiele innych atrakcji [FOTO]

Facebook Twitter

Meandry Odry oficjalnie otwarte w Chałupkach. Uroczystość połączona ze spływem kajakowym zainaugurowała w minioną sobotę (25.06.) Festiwal Górnej Odry w gminie Krzyżanowice. Stało się to po dwuletniej przerwie.

fot. Urząd Gminy Krzyżanowice

Specjalny klucz, symbolicznie przekręcili w wodzie po czeskiej stronie granicy wójt Krzyżanowic Grzegorz Utracki i starosta Bogumina, Petr Vicha:

Petr Vicha: Jesteśmy szczęśliwi, że po dwóch latach przerwy, gdy z powodu covidu nie mogliśmy się spotykać, znów tu jesteśmy i zainaugurowaliśmy sezon. Bardzo się cieszę, że jest tu tyle łodzi z Polski, chyba nawet więcej niż czeskich. Pogoda nam dopisała obawiam się tylko tego, że w rzece jest mało wody i miejscami trzeba będzie łodzie przenosić. Dzisiaj poziom rzeki jest bardzo niski i boję się, że w niektórych miejscach przepłynięcie będzie niemożliwe. Życzymy, nie tylko dzisiaj ale także w całym sezonie, żeby nikomu nic się nie stało.

Petr Vicha

Ostatecznie wszystkie łodzie dotarły do Zabełkowa pokonując ponad 7-kilometrową trasę.

Spływ był udany dopisała też frekwencja

– mówi Klaudiusz Dawid.

Klaudiusz Dawid: Pogoda fantastyczna, więc spływ też bardzo udany. Myślę, że około 200 osób Polaków i Czechów. To taki międzynarodowy spływ. Bardzo fajnie wszystko się udało. Wszyscy zadowoleni. Pływamy tradycyjnie od Chałupek, Bogumina. W tym roku ruszaliśmy z czeskiej strony do Zabełkowa, do naszej przystani po polskiej stronie. Meandry Odry, czyli bardzo fajny przyrodniczo i krajobrazowo fragment tej rzeki. Dzisiaj było bardzo fajnie widać kolonię jaskółki brzegówki, które nam sprawiły festiwal lotów nad głowami.

Klaudiusz Dawid

Tak było na wodzie, ale główną część imprezy zorganizowano na startym przejściu granicznym w Chałupkach.

Pokazaliśmy to, co mamy najlepsze w naszej gminie

– mówił jej wójt Grzegorz Utracki.

Grzegorz Utracki: Taki jest zamysł, że włączamy się w organizację w Krainie Górnej Odry, ale w gminie Krzyżanowice chcemy pokazać to, co mamy najlepszego, a mamy się czym chwalić. Mamy na bardzo wysokim poziomie Orkiestrę Dętą Gminy Krzyżanowice, zespół taneczny Uśmiech, który zdobywa medale na wszystkich imprezach krajowych, europejskich, czasem światowych. W najbliższym czasie jadą na Mistrzostwa Świata do Pragi. Mamy przegląd młodych talentów, bo uczymy naszych młodych obywateli recytować, śpiewać, tańczyć już od 3-4 lat. To przynosi efekty, dlatego pokazujemy to, co mamy swojego.

Grzegorz Uracki podkreślał, że Festiwal Górnej Odry gościł w Krzyżanowicach po raz drugi, nie mogło go zabraknąć bo to właśnie tam rzeka Odra wpada do Polski.

Zobaczcie galerię zdjęć (źródło: Urząd Gminy w Krzyżanowicach):

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj