Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Festiwal Górnej Odry wystartował. W Łukowie Śląskim region bawił się na garden party! [FOTO]

Facebook Twitter

Festiwal Górnej Odry wystartował. W Łukowie Śląskim region bawił się na garden party! W pięknym otoczeniu odrestaurowanego dworu sporo się działo.

Festiwal Górnej Odry w Łukowie Śląskim

Jedną z atrakcji była bitwa smaków, jaką stoczyły koła gospodyń wiejskich z powiatu rybnickiego. Panie kusiły smakami tradycyjnego śląskiego żuru i wypieków z borówkami:

Bardzo dobry, ale dla mnie mało słony, bo jestem w ogóle taki, że dużo doprawiam.

Radio 90: Jaka jest ta wasza receptura na ten żur śląski?

Honorata Węgorz: To zależy, który my mamy dwa żury. To jest żurek śląski na zakwasie, gotowany z kiełbasą, z jajkiem i z kartoflami. A tutaj mamy żur śląski z maślanki, bardzo dobry, w naszym regionie charakterystyczny. Zapraszamy do degustacji jednego i drugiego, bo obydwa są pyszne.

Festiwal Górnej Odry

Inne koła gospodyń wiejskich: z Czernicy, Zwonowic, Pieców, Łukowa Śląskiego, Szczerbic i Gaszowic, też miały się czym pochwalić:

Są drożdżówki z jagodami, muffinki, deserki, drożdżówka z borówkami.

Najważniejsze to żurek śląski na białej kiełbasie, nawet na boczku, na kościach wędzonych z dodatkami specjalnymi, tradycyjny śląski żurek. Oto mamy chleb z fetym, kto u nas kosztuje, to godo, że takiego to nigdy nie jadł. Więc zapraszamy serdecznie. Ale my mamy słodkości, bo my są słodkie dziołchy, więc są rożki oczywiście z nadzieniem borówkowym, ptysie z kremem budyniowym, galaretka, szpajza…

Na dworzańskim garden party w Łukowie Śląskim bawiło się też koło pszczelarzy z Czernicy. Przywieźli ze sobą pokazowe ule:

Adam Barnabas: Ule, których w zasadzie już dzisiaj nikt nie używa, są wystawą, ale są taką kulturą pszczelarstwa, którą warto pokazywać te tradycje, które kiedyś były, przede wszystkim ule słomiane, plecione, rękodzieło, na dzień dzisiejszy to już jest uważane jako rękodzieło. Ludzie ciekawią się właśnie tym i jest to taka atrakcja przy sprzedaży miodu przy naszych różnego rodzaju festynach, na które jesteśmy zapraszani. Sprzedajemy miód, ale sprzedajemy też właśnie te walory, które kiedyś tam już ktoś zapomniał.

Radio 90: Koło po takim pięknym jubileuszu, po stuleciu. Jak się macie dzisiaj?

Adam Barnabas: Mamy się bardzo dobrze, czekamy na sto piąte urodziny. Wszyscy z determinacją pracujemy tak jak nasze pszczółki. Staramy się  pokazywać, kultywować tę tradycję, dawać ludziom przede wszystkim dobry produkt, czyli naturalny, prawdziwy miód pszczeli. Może mało doceniany, może czasami nawet nieznany przez młodych ludzi, ale staramy się to robić i propagować.

Z tej zabawy każdy mógł wyjść z własnoręcznie przygotowaną pamiątką. Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej z Czerwionki-Leszczyn prowadziło warsztaty biżuterii i makramy:

Robimy bransoletki z koralików i z koralika takiego misia.

Festiwal Górnej Odry trwa przez cały weekend. Finał w niedzielę (23.06.) na rybnickim kampusie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 lipca 2024