Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Festiwal Śląskie Smaki 2023 – smak tradycji, nowoczesne podanie – czyli śląska kuchnia na talerzu [WIDEO,FOTO]

Facebook Twitter

Prawdziwa, tradycyjna i autentyczna, ale w nowoczesnym wydaniu kuchnia śląska. Tak można określić kolejną edycję Konkursu Kulinarnego Śląskie Smaki. 17. edycja śląskiego gotowania odbyła się w Jastrzębiu-Zdroju.

Śląskie smaki

Śląskie Smaki zagościły w regionie. Śląska kuchnia ma się dobrze, daje wiele inspiracji

Śląskie smaki – festiwal śląskiej kuchni przyciągnęły do Jastrzębia-Zdroju tłumy

Park Zdrojowy w niedzielne (04.06.) popołudnie pękał w szwach. 17. edycja Śląskich Smaków przyciągnęła wielu mieszkańców i turystów. Przede wszystkim główny konkurs – o złoty, srebrny i brązowy fartuch, ale również pokazy kulinarne, bitwy kucharzy, a na deser – występ Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk.

Gotowanie w plenerze bardzo dobrze wyszło

– mówiły nam panie z KGW ze Szczerbic – Janina Strzelec i Janina Zaręba.

– kończyła Małgorzata Solich z KGW Popielów-Radziejów.

KGW Szeroka na Śląskich Smakach w tym roku zaprezentowała się m.in. z wodzionką i deserem z truskawek.

Stare przepisy z naszego terenu

– mówi Ewa Piechoczek przewodnicząca KGW w Szerokiej.

Ewa Piechoczek: Wodzionka – bo to tradycja. I też jak zawsze w domu, jak ktoś miał czy na działkach chowały się świnie. Najważniejszy zawsze był kotlet. Kiedyś to tak było troszkę biednie. Ten kotlet był taki niedzielny, świąteczny, więc myśmy zrobiły schabowy sauté, jest boczek, jest cebulka. To co w domu, to po prostu było podawane z ziemniaczkami. Ziemniaczki zawsze z cebulką robiło się purée. Przynajmniej tak jestem nauczona w domu. Kapusta kiszona, kapusta była tak tradycyjnie, marchewka, troszeczkę oleju itd. Żeby dobrze się nam po prostu trawiło. I młoda kapusta, bo akurat jest sezon.

Ewa Piechoczek KGW Szeroka

W moim domu synowie lubią gotować. Kontynuują tradycję śląskich przepisów, to cieszy.

– dodaje Piechoczek.

Ewa Piechoczek: W domu akurat mam trzech synów, więc dwóch to rzeczywiście bardzo lubią. Mają też swoje domy i grille i właśnie zawsze coś tam… Właściwie mężczyźni tym się zajmują. Bardzo lubią. A ja też lubię bardzo gotować.

Radio 90: Bo mamy taki dziwny czas. Gonitwa, praca, dom, obowiązki. Nie ma czasu na długie gotowanie, a tu jednak ten smak, ta wartość i tradycja przy okazji.

Ewa Piechoczek: Tak, a mamy po prostu promować tą naszą tradycję, więc tu akurat promujemy. Więc myślę, że wszystkim smakowało.

Śląskie Smaki – to także kuchnia z Beskidów

Wiślańska Chata Olimpijczyka Jasia i Helenki postawiła na smaki gór.

Przepisy beskidzkie i naturalne produkty

– mówi Maria Pietruszka z restauracji.

Maria Pietruszka: Czosnek niedźwiedzi, który sami zbieramy, ucieramy w makutrze. Z domowym serem długo dojrzewającym jak parmezan, to na nasz ser. Z pestkami słonecznika. I podaliśmy to na grzance ze swojskiego chleba z wędzoną baranina.

Radio 90: Ale tutaj potężna kolejka do tego chleba ze smalcem.

Maria Pietruszka: Tak swojski, domowy, robiony smalec, pyszna cebulka. A dzisiaj naprawdę goście nam dopisali. Dziękujemy Wam!

W konkursie startowali nie tylko profesjonaliści z restauracji, amatorzy z kół gospodyń. Byli także ci, którzy dopiero uczą się kulinarnego fachu. Wiktoria Trybuś i Bartosz Pastuszak z Zespołu Szkół nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju przygotowali m.in. zupę krem z oberiby – czyli kalarepy.

Bartosz Pastuszak:  Danie główne to była rolada. W środku była kiełbasa, ogórek, cebula.

Wiktoria Trybuś:  Musztarda. Wszystko było zwinięte, pierwsze podgotowane, później upieczone. (…)

Wiktoria Trybuś i Bartosz Pastuszak z Zespołu Szkół nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju

Ilość zespołów, ilość przepisów to tylko pokazuje, że bogactwo Śląska, jeśli chodzi o kuchnię, jest nieograniczona.

A my ciągle czerpiemy inspiracje z tych przepisów

– mówi Agnieszka Sikorska, dyrektor Śląskiej Organizacji Turystycznej.

Agnieszka Sikorska: Odkrywamy tę kuchnię każdego roku. To nie tylko zresztą na śląskie smaki, bo staramy się pokazywać w ogóle całokształt i różnorodność województwa śląskiego, więc są tutaj również restauracje z Beskidów, prezentujące właśnie kuchnię bardziej Śląska Cieszyńskiego, chociażby z Wisły. Króluje akurat kuchnia śląska. Rzeczywiście rolady się dzisiaj wyprzedały pierwsze. Są też żeberka, ale są też czasem dania, które gdzieś tam są wariacją na temat kuchni śląskiej. Na przykład „bombony z krupnioka”, pierogi właśnie nadziewane również krupniokiem i okraszone pysznymi skwarkami ze słoniki i rewelacyjna np. zupa z oberiby, czyli kalarepy

Agnieszka Sikorska dyrektor Śląskiej Organizacji Turystycznej

W tym roku był również pokaz kuchni wegańskiej, a po drugiej stronie – coś dla mięsożerców – duża strefa grilla. Festiwal nie tylko promuje tradycyjną kuchnię śląską i wariacje na jej temat.

To także promocja śląskiego szlaku smaku i restauracji, które otrzymują certyfikat Śląskiej Organizacji Turystycznej

– dodaje Sikorska.

Agnieszka Sikorska: W zasadzie każdy festiwal po pierwsze inspiruje restauracje do przyrządzania nowych potraw czy w jakiś sposób odkrywania tej kuchni na nowo. Często wracają potrawy, które w restauracjach dawno byłyby zapomniane. Wodzionka, którą znamy jako potrawę kuchni bardzo biednej, serwowanej właśnie w największych okresach kryzysu, dzisiaj gości na stołach czterogwiazdkowych restauracji hotelowych. Dużo zmienia się w tej kuchni. Staramy się cały czas odkrywać coś nowego. Jest też inspiracją ten festiwal do pokazania, do podpatrzenia się wzajemnie również. Profesjonaliści podpatrują to, co przyrządzają czasem koła gospodyń wiejskich.

Jesteście ciekawi kto zwyciężył? Kto przygotował najlepszą potrawę? Oto lista drużyn, które podbiły kubki smakowe członków Jury 17. Festiwalu Śląskie Smaki:

AMATORZY
1. Miejsce – KGW Szeroka
2. Miejsce – KGW Popielów-Radziejów
3. Miejsce – KGW Szczerbice
SZKOŁY
1. Miejsce – Gryfne Fachmanki
2. Miejsce – Majstry od gorków
3. Miejsce – Uczniowie Korfantego z Jastrzębia-Zdroju
PROFESJONALIŚCI
1. Miejsce – Restauracja Cysterska
2. Miejsce – Restauracja Dwór Bismarcka
3. Miejsce – Chata Olimpijczyka Jasia i Helenki

Finaliści Festiwalu Śląskie Smaki 2023 na scenie w Parku Zdrojowym w Jastrzębiu-Zdroju

Festiwal Śląskie Smaki z mikrofonem Jan Bacza

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj