Festiwal Szczęścia w Rybniku. Na początek kąpiele leśne na kampusie
Festiwal Szczęścia w Rybniku już się rozpoczął. Najpierw promocja idei kąpieli leśnych, potem manifestacja różowych okularów.
Poniedziałkowym spotkaniem wśród drzew na kampusie rozpoczął się Festiwal Szczęścia 2024 w Rybniku. Anna Nowicka, edukatorka przyrodniczo-leśna zaprosiła na kąpiel leśną w środku miasta:
Anna Nowicka: Pomagam ludziom zanurzyć się w lesie, zanurzyć swoje zmysły w lesie. Pomagam im zrelaksować się w lesie. Nawet niekoniecznie zawsze jest to las, bo czasem może być to po prostu zwykły kawałek zielonego terenu, nawet w środku miasta. Wydaje mi się, że nawet wystarczy taki mały skwer, gdzie jest po prostu kilka drzew, jest troszkę zieleni, gdzie możemy na tą zieleń popatrzeć, gdzie możemy jej dotknąć, gdzie możemy przyjrzeć się z bliska, co w tej naturze jest, jakimś owadom czy roślinką. Naukowo udowodnione jest, że kąpiele leśne również poprawiają nasz nastrój, wzrasta poziom naszych endorfin i serotoniny, czyli hormonu szczęścia.
Anna Nowicka tłumaczy, że kąpiele leśne różnią się od zwykłych spacerów:
Anna Nowicka: Jak najbardziej możemy robić to sami. Wydaje mi się, że nie jest to nic takiego wielkiego, wystarczy się tego nauczyć, więc ja zawsze polecam, żeby przynajmniej taka pierwsza kąpiel leśna była z przewodnikiem kąpieli leśnych. Po co nam jest ten przewodnik? Przewodnik nadaje przede wszystkim rytm, pokazuje co można robić, zaprasza do takich leśnych aktywności, które otwierają nasze zmysły i jak człowiek to pozna, to jak pójdzie drugi czy trzeci raz sam do lasu, to już dużo uważniej będzie na ten las patrzył. Już będzie wiedział co może robić, jak może bardziej doznać tych kąpieli leśnych. Zazwyczaj jest tak, że ludzie przychodzą do mnie na kąpiel leśną i mówią, że oni już korzystali z kąpieli, bo… codziennie chodzą z psem na spacer albo chodzą z kijkami, to jest to samo, co kąpiel leśna. A nie jest, bo w czasie spaceru z psem zawsze ta nasza uwaga jest gdzieś odwrócona. Wystarczy, że my zwracamy uwagę na psa, żeby on czegoś nie zjadł, żeby się nie zaplątał w smycz, żeby nie pogonił jakiegoś zwierzęcia leśnego i już ta nasza uwaga jest po prostu oderwana od lasu. Lasu, bo się staje tak jakby tłem tego spaceru, a nie bohaterem. A my tutaj właśnie na tych kąpielach leśnych skupiamy się w stu procentach na tym, co ta natura chce nam pokazać, co ta natura nam chce dać.
Festiwal szczęścia trwa do niedzieli (9.06), wówczas na deptaku Manifestacja Różowych Okularów, a także
konkurs na najlepsze przebranie „Ubierz się za swoje szczęście”.
Czytaj także:
- Impreza z uśmiechem na twarzy. Festiwal szczęścia w Rybniku tuż tuż...
- Zepsute, elektroniczne wyświetlacze znikną wreszcie z przystanków w Rybniku