StartW Radiu 90 Wiadomości Wiadomości dnia

Figury Zbigniewa Wodeckiego i Krystiana Tesarczyka pozdrawiają z Łazisk

Mówi dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Godowie, Tatiana Stopyra:

W ubiegłym roku pożegnaliśmy się z dwoma naszymi honorowymi obywatelami Zbigniewem Wodeckim i Krystianem Tesarczykiem. Były to wspaniałe osoby, cudowni ludzie. Jesienią zaplanowano Międzynarodowy Plener Rzeźbiarski i powstał taki pomysł, aby w jakiś sposób upamiętnić naszych honorowych obywateli. Rzeźbiarze podjęli się trudu stworzenia postaci Krystiana Tesarczyka oraz Zbigniewa Wodeckiego. Myślę, że udało im się oddać ducha tych postaci. Ich wizerunek zostanie już na zawsze z nami w Łaziskach, będzie upamiętniał naszych honorowych obywateli.

Wczoraj (30.07.) rzeźby zostały przeniesione w miejsce, gdzie na co dzień będzie można je podziwiać. Zarówno Zbigniew Wodecki jak i Krystian Tesarczyk swoje korzenie mają w gminie Godów, dokładniej mówiąc w Łaziskach – przypomina Danuta Gajdosz z rady sołeckiej w Łaziskach:

Mają bardzo dużo wspólnego z Łaziskami, bo ich rodziny tutaj mieszkały. Są pochowani na naszym łaziskim cmentarzu. Zbyszek urodził się w Krakowie, ale jego rodzice stąd wyjechali. Byli muzykami, a tu nie było pracy. Tu jest tylko górnictwo. Krystian Tesarczyk to kuzyn Zbigniewa Wodeckiego. On wyjechał w trudnych czasach do Finlandii i tam założył rodzinę, tam miał swoją orkiestrę, tam uczył w szkole muzycznej. Tam go znają i pamiętają. Niestety obydwoje w bardzo krótkim odstępie czasu odeszli od nas.

Dzięki tym drewnianym figurom pamięć o Zbigniewie Wodeckim i Krystianie Tesarczyku nie zaginie – dodaje Danuta Gajdosz:

Mam nadzieję, że figury na to nie pozwolą, mam nadzieję, że mieszkańcy będą się tutaj spotykać, będą wspominać, a może nawet śpiewać. Jak się grupa spotka i zaczynamy opowiadać, to wtedy zaczynają się wspomnienia… Mówimy o Zbyszku, o Krystianie. Mam nadzieję, że już tak pozostanie. (…) Będziemy o to dbać, jak tylko będziemy mogli. Jest to pamiątka po nich. (…)

Rzeźbę Zbigniewa Wodeckiego wykonał litewski artysta Robertas Kaliauskas, a postać Krystiana Tesarczyka, polski rzeźbiarz Marcin Lichosyt.

Zostaw komentarz