Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Filmoteka Śląska: Dla nas każdy film jest cenny

Facebook Twitter

Historię zapisaną na starych taśmach chce ocalić od zapomnienia Filmoteka Śląska. Jest jedynym regionalnym archiwum filmowym w Polsce. W ramach projektu "Śląskie Digitarium" chce zgromadzić a potem opublikować filmy amatorskie, na których widać jak zmienia się nasz region.

fot. M. Łuczak/ Filmoteka Śląska

Filmoteka Śląska gromadzi filmy na wszelkich rodzajach taśm (8 mm, 16 mm i 35 mm), a także filmowe pamiątki takie jak: programy filmowe, plakaty, zdjęcia czy sprzęt służący niegdyś do kręcenia oraz wyświetlania filmów.

Jednym z najważniejszych dla nas zjawisk społecznych jest amatorski ruch filmowy oraz filmy domowe, kręcone na potrzeby utrwalenia ważnych chwil w życiu rodziny i lokalnej społeczności. Wiele z takich taśm skrywa ogromną wartość kulturową, dzięki nim możemy zobaczyć, jak wyglądało nasze życie kilka dekad temu. Często takie filmy wiele lat przeleżały na strychu czy w piwnicy, ponieważ niewielu z nas ma możliwość w domowych warunkach je wyświetlić. Filmoteka Śląska chce dać drugie życie filmowym wspomnieniom.

– mówi Andrzej Tuziak, kierownik Filmoteki Śląskiej i tłumaczy na jakich materiałach archiwistom zależy:

Te typowo amatorskie materiały, które ludzie kręcili, którzy kupowali sobie kamerki 8mm, potem super 8 czy 16 mm i to jak dokumentowali swoje życie codzienne, okolice, zmieniającą się przyrodę, zmieniającą się architekturę, jak wyglądały ulice 70 lat temu, bo to też w takich migawkach jest ciekawe, nagle się patrzy, że ulicami tylko czasami przejeżdża jedno auto, a nie jest to sznur samochodów jak teraz. Zupełnie inaczej się ludzie ubierali, zachowywali.

To jest apel do tych osób, które znajdą gdzieś w domu pojemniki z filmową taśmą. Ta zostanie oczyszczona i wróci do właścicieli w postaci cyfrowej:

My te materiały czyścimy, sprawdzamy czy nie są przesuszone, wtedy trzeba je nawilżyć, bo przesuszony materiał będzie pękał w trakcie projekcji. Jak się podda go takiej wstępnej  konserwacji, materiał będzie zeskanowany, poprawiony przez programy do rekonstrukcji filmów. Każda osoba, która nam film przekaże, dostanie go z powrotem w wersji, w jakiej chciałaby go mieć. Na pewno osoba, która do tej pory nie miała możliwości go obejrzeć, będzie zaskoczona tym co zobaczy.

Jeśli właściciel taśmy pozwoli na publikację filmu w ramach projektu „Śląskie Digitarium”, odnowiony film w wersji cyfrowej dostanie za darmo.

fot. M. Łuczak/ Filmoteka Śląska

Filmoteka Śląska jest częścią Instytucji Filmowej Silesia Film będącej instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

Filmoteka Śląska, ul. Sokolska 66, Katowice (budynek Kina Kosmos), www.facebook.com/filmotekaslaska

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 12 lipca 2020