Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Filmowy weekend w Rybniku-Chwałowicach

Facebook Twitter

Rybnickie Prezentacje Filmu Niezależnego w najbliższy weekend (12-14.09.) w chwałowickim Domu Kultury. W programie wiele filmowych atrakcji, m.in. konkurs na najlepszy szkolny lipdub.

Ponadto:

  • konkursy filmów niezależnych w trzech kategoriach
  • Filmowy Wieczór Sztuk i spotkanie z małżeństwem aktorskim – Martyną Kliszewską i Jakubem Przebindowskim, muzyką filmową i wernisażami wystaw plastycznych i fotograficznych
  • premiera nowego filmu fabularnego Szymona Stoczka pt. „MacGuffin”

Ciekawostką są warsztaty z charakteryzacji filmowej, które poprowadzi Nikolo Đoko Mijadžević – maski, rany i deformacje z latexu.

Program RePeFeNe:

Piątek, 12 września:

  • 11.00 – Konkurs na Najlepszy szkolny LipDub – prezentacje dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych
  • 18.00 – Filmowy Wieczór Sztuk:
    wernisaż wystawy Martyny Kliszewskiej – malarstwo, tkanina, asamblaż,
    wernisaż wystawy fotografii pt. „Tańcząc na piasku”- wystawa uczestników Pracowni Fotograficznej DK Chwałowice, wernisaż wystawy fotografii Roberta Wolańskiego – portrety GWIAZD polskiego filmu
    spotkanie autorskie z małżeństwem aktorskim: Martyną Kliszewską i Jakubem Przebindowskim,
    koncert Muzyki Filmowej w wykonaniu wokalistów Studia Wokalnego pod kierownictwem Jarosława Hanika

Sobota, 13 września:

  • 15.00 – 21.00- Konkurs Filmów Niezależnych – dla filmowców nieprofesjonalnych w kategoriach: fabuła i dokument; eksperyment lub video-art oraz konkurs etiud studenckich. Filmy oceniać będzie jury w składzie: Martyna Kliszewska, Jakub Przebindowski, dr. Jan F. Lewandowski – przewodniczący jury

Niedziela, 14 września:

  • 10.00- Warsztaty z charakteryzacji filmowej – prowadzi Nikolo Đoko Mijadžević.
    W programie 3 godzin warsztatów uczestnicy zapoznają się z technikami charakteryzacji filmowych, a w szczególności dot. ran, różnorakich deformacji i używania latexu. Koszt warsztatów to jedyne 10 zł – zapisy na warsztaty do 10 września na maila: [email protected]. Ilość miejsc jest ograniczona!
  • 14.30 – Otwarte konsultacje Jury
  • 16.00 – Ogłoszenie wyników konkursu, wręczenie nagród, prezentacja nagrodzonych filmów
  • 18.00 -Premiera filmu fabularnego Szymona Stoczka pt. „MacGuffin”

Martyna Kliszewska – absolwentka wydziału aktorskiego PWST w Krakowie oraz wydziału tkactwa artystycznego Liceum Plastycznego w Bielsku- Białej. Obok pracy scenicznej zajmuje się również malarstwem i sztukami pięknymi. W swojej twórczości wypowiada się na wielu płaszczyznach, chętnie podejmując nowe wyzwania tematyczne i warsztatowe. Jej prace to zmysłowe i sensualne spojrzenie na świat, którym artystka dyskretnie dzieli się z odbiorcą.

Wystawa Malarstwo Tkanina Asamblaż jest prezentacją ostatnich prac artystki. Pierwotność natury, jej witalność, erotyka, choć w przetworzonej, czasem abstrakcyjnej formie, zdecydowanie wybijają się na plan pierwszy przedstawianych obrazów i tkanin. Asamblaże to medium, dzięki któremu Kliszewska tworząc obiekty komentuje takie zjawiska jak konsumpcja czy powszechna industrializacja, wpisując się tym samym w międzynarodową grupę twórców zamiłowanych w recyclingu.

Jakub Przebindowski – aktor, autor sztuk teatralnych i muzyki pisanej do przedstawień w teatrze. Absolwent PWST w Krakowie. Zadebiutował rolą Julka Małeckiego w filmie Andrzeja Wajdy „Wielki Tydzień“. Z reżyserem tym spotkał się jeszcze kilkakrotnie  („Bigda idzie“, „Katyń“, „Makbet“). Zagrał również Andrzeja Gołąbka w „Sławie i chwale“ w reżyserii Kazimierza Kutza, Emanuela w „Tygrysach Europy“ u Jerzego Gruzy, w „Przedwiośniu“ Filipa Bajona, „Syzyfowych pracach“ Pawła Komorowskiego i innych. Popularność przyniósł mu udział w serialach telewizyjnych „ Magda M“, „M jak miłość“, „Na Wspólnej“. Związny z Narodowym Teatrem Starym, krakowskim Teatrem Stu oraz warszawskimi teatrami IMKA i Kamienica. Jego najnowsza sztuka „Hiszpańska mucha“ jest wystawiana w Teatrze Kamienica w Warszawie. W 2008 roku wydał zbiór wierszy dla dzieci pt. „Dzikie zwierzenia i inne zdarzenia”

Wystawa „Tańcząc na piasku” – swoje prace prezentują: Joanna Chrószcz, Magdalena Piestrak, Zbigniew Karwot, Przemysław Lemke, Bogusław Sitko i Jarosław Lasota. Wystawa to efekt połączenia twórczych pasji uczestników zajęć prowadzonych w Domu Kultury Chwałowice. Na fotograficznym planie w scenerii małej piaskowni, spotkali się adepci fotografii z Pracowni Fotograficznej prowadzonej przez instruktora, fotografika i pedagoga – Jarosława Lasotę i członkinie Zespołu Tańca Jazzowego, „Biss”, które tańczą pod okiem instruktora, trenera i choreografa – Roksany Kołodziejczyk. W fotografiach widać ekspresję, ogromną radość, moc pozytywnej energii, którą wyzwala taniec jazzowy prezentowany zarówno w układach synchronicznych jak i indywidualnych.

Wystawa fotografii Roberta Wolańskiego – to seria niezwykłych portretów polskich gwiazd filmu, teatru i muzyki wykonanych smartfonem Sony Xperia Z1 – owoc sesji fotograficznej do Kalendarza Dżentelmeni 2014. Powstały kapitalne portrety z pogranicza grafiki, fotografii i malarstwa. Jest tu doskonały portret Agnieszki Grochowskiej, Małgorzaty Kożuchowskiej i Pawła Królikowskiego. Są świetne ujęcia Kuby Wesołowskiego, Piotra Adamczyka, Roberta Więckiewicza i Jacka Braciaka, niezwykłe portrety Danuty Stenki czy Kingi Preis.

Robert Wolański – absolwent Wydziału Operatorskiego łódzkiej Filmówki. Jeden z najbardziej rozchwytywanych, polskich fotografów zajmujących się modą i portretem. Pracę w branży reklamowej rozpoczął w 1989 roku w Paryżu, asystując słynnemu operatorowi Thierry’emu Arbogastowi – twórcy zdjęć do filmów Luca Bessona „Wielki błękit”, „Leon”, „Piąty element” i „Joanna d’Arc”. Fotografował całą czołówkę polskich gwiazd sceny, filmu, muzyki. Współpracuje z najlepszymi czasopismami ilustrowanymi w kraju i w Europie. Robert Wolański reprezentowany jest przez MAKATA Creative Group (www.makata.com.pl).

Nikolo Đoko Mijadžević – charakteryzator, specjalista w zakresie charakteryzacji specjalnej oraz sędzia w Mistrzostwach Pierwszej Pomocy. Stworzył marki Istar-Makeup oraz Istar-Art. Zapalony twórca ran, urazów i poparzeń, nie boi się krwi ani wyzwań. Współpracował z takimi firmami jak: Niezależny Producent Filmowy Wojciech Stuchlik & Easy Pictures S.A., Uniwersytet Śląski Wydział Radia i Telewizji, Dom Kultury Chwałowice, Instytucja Filmowa „Silesia-Film”. Swoje nieprzeciętne umiejętności zdobywał w kraju i za granicą, chętnie się nimi dzieli prowadząc warsztaty i szkolenia.

„MacGuffin” – to psychologiczna komedia o tożsamości i języku. W filmie czterech różnych aktorów wciela się w postać tłumacza – Alexa Sterna, który ma między innymi przełożyć rosyjskie porno popularno-naukowe, masońskie dokumenty, jak również zająć się ekscentryczną gwiazdką pop, Sandrą Mythlock. Absolutnie nie może przy tym zapomnieć pożegnać się ze swoją zaborczą dziewczyną, z którą od kilku dni bez powodzenia próbuje się rozstać. Film od lat 18. Scenariusz i reżyseria: Szymon Stoczek, zdjęcia: Dawid Biegun i Tomasz Wiśniewski. W roli głównej: Michał Wolny, Piotr Hajduga, Szymon Stoczek, Patryk Groborz.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj