Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Finał konkursu Drzewo Roku 2020

Facebook Twitter

Lipa św. Jana Nepomucena z Podkarpacia Drzewem Roku 2020! Klub Ekologiczny Gaja ogłosił wyniki dorocznego konkursu, a my w Radiu 90 przypominamy, że w naszym regionie znajdziecie piękne drzewa w Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu.

Arboretum Bramy Morawskiej zajęło 162 ha lasu w dzielnicy Obora.

To teren, który choć położony jest na wschodnich obrzeżach miasta, nigdy nie był wylesiony, dzięki czemu przyroda kształtująca się tu od wieków podlegała zarówno wpływom działalności człowieka, jak i naturalnym procesom biologicznym. Swe bogactwo gatunkowe roślin, grzybów i zwierząt las Obora zawdzięcza swemu położeniu w pobliżu Bramy Morawskiej, przez którą prowadzi korytarz ekologiczny będący szlakiem migracji wielu gatunków z bardziej południowych i południowo – wschodnich rejonów Europy.

– czytamy na stronie Arboretum, które ma wiele ścieżek edukacyjnych: można spacerować i poznawać przyrodę, jedną z nich jest zresztą ścieżka dendrologiczna z 12 przystankami przy wyjątkowych drzewach.

Na terenie Arboretum są kolekcje roślinne (w tym Zaczarowany Ogród) czy ścieżka zdrowia.

10. edycję konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja wygrała Lipa św. Jana Nepomucena z Dulczy Wielkiej w woj. podkarpackim zdobywając 15346 głosów internautów! To malownicze, samotnie rosnące na skraju pól drzewo swoje imię otrzymało od św. Jana Nepomucena – patrona powodzian, który w jej pobliżu ma swoją kapliczkę. W lutym 2021 roku będzie reprezentowała Polskę w międzynarodowym plebiscycie Europejskie Drzewo Roku!

W finale 10. edycji konkursu Drzewo Roku znalazło się 16 drzew z nadesłanych ponad 80 zgłoszeń z całej Polski. Podczas głosowania internauci oddali 42 506 ważnych głosów.

mat.prasowe/ Konkurs Drzewo Roku 2020

Zdobywca tytułu Drzewo Roku 2020 – Lipa św. Jana Nepomucena w Dulczy Wielkiej ( gmina Radomyśl Wielki, woj. podkarpackie) – lipa drobnolistna, wiek 150-170 lat. Zgłoszona przez Ligę Ochrony Przyrody Okręg Podkarpacki w Rzeszowie.

Zdobywca 2. miejsca – Sosna Falenicka w Warszawie – sosna pospolita, wiek około100-lat. Zgłoszona przez Radę Osiedla Falenica.

Zdobywcy 3. miejsca – Smutni Bracia w Sosnowcu ( woj. śląskie) – 2 buki zwyczajny w odmianie „Pendula”, wiek 186-195 lat, pomniki przyrody. Zgłoszone przez Przemysława Bartosa(Przyroda dla Sosnowca).

Ogólnopolski konkurs Klubu Gaja – Drzewo Roku propaguje postawy szacunku dla przyrody i konieczność ochrony jej obiektów, jakimi są drzewa. Zwraca uwagę na silne związki pomiędzy kulturą i historią danej społeczności, a drzewem, do którego przywiązuje ona szczególne znaczenie. Wyłania najważniejsze i najbardziej kochane przez społeczności lokalne drzewa w naszym kraju.

W 2019 roku w finale konkursu na Drzewo Roku znalazły się dwa z naszego regionu, był to Dąb Konrad z Leszczyn, który podglądaliśmy okiem naszej kamery:

W konkursie w 2019 był też Grab Jankowicki, który rośnie w Jankowicach w gminie Kuźnia Raciborska. Rok wcześniej aż trzy drzewa w gronie 16. drzew kandydujących do miana Drzewa Roku, były z naszego regionu, dwa rosną w gminie Hażlach w powiecie cieszyńskim. Pierwsze to wysoki na 30 metrów, mający w obwodzie ponad 9 metrów Dąb Mieszko, drugi- Zielona Grusza, trzecie drzewo w konkursie na Drzewo Roku 2018 to był Platan Karol, który rośnie w Leszczynach. Platan klonisty ma 160 lat, jego wysokość to 18 metrów a obwód ponad 3 metry.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 lutego 2024