Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Firma Alpine Bau wycofuje się z budowy mostu na A1 w Mszanie

Facebook Twitter

Nie dokończą budowy mostu w Mszanie? Firma Alpine Bau wycofuje się z inwestycji na autostradzie A1. Specjalne oświadczenie w tej sprawie firma złożyła dziś (14.05.) w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

W oświadczeniu czytamy, że „pomimo intensywnych starań, konstruktywne rozwiązanie sporu z zamawiającym jest niemożliwe”. Rzeczniczka firmy tłumaczy, że choć przedstawiane są kolejne propozycje jak postawić feralny most w Mszanie, Generalna Dyrekcja Dróg żąda wypłacenia 12 milionów euro gwarancji bankowej.

Specjaliści orzekli, że konstrukcja mostu w Mszanie – a to ostatni niegotowy obiekt na tym odcinku autostrady – musi być wzmocniona według planu przedstawionego przez nadzór budowlany. Alpine zobowiązała się nawet swego czasu, że nawet jeśli sama nie zdoła wykonać robót, to za nie zapłaci.

Teraz widać, że spór z dyrekcją polskich dróg nie został jednak zakończony. Przypomnę, że autostrada A1 do granicy, ale z 10-kilometrowym objazdem, otwarta została dla samochodów osobowych z ostatnim dniem listopada minionego roku. Termin zakończenia prac na wiadukcie w Mszanie to miał być sierpień tego roku, dziś już pewnie nieaktualny.

Na razie nie ma decyzji, czy Alpine będzie kontynuować inne duże projekty drogowe w Polsce.

Na oficjalnej stronie gminy Mszana czytamy komentarz wójta Mirosława Szymanka:

To dramatyczna wiadomość, której jednak niestety spodziewaliśmy się. Przewidywaliśmy taki krok ALPINE już kilka miesięcy temu, stąd moje liczne spotkania w ostatnim czasie w sprawie konieczności kompromisu pomiędzy Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, a firmą budującą sporny most na A1 w Mszanie. Rozmawiałem o tym dwukrotnie z wiceministrem Tadeuszem Jarmuziewiczem, z marszałkiem śląskim Mirosławem Sekułą, wpierał nas w tych działaniach poseł Krzysztof Gadowski, niestety, okazuje się, że wszystko na próżno. Jestem tą sytuacją bardzo rozgoryczony – mówi wójt gminy Mszana, Mirosław Szymanek.

Jako gospodarz gminy, która najbardziej cierpi na przeciągającej się budowie autostrady będę domagał się od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz od Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Wodnej jak najszybszej i konstruktywnej odpowiedzi na pytanie: Co dalej? Siedem lat znosimy uciążliwości związane z budową, ile jeszcze można? Mamy tego dość. Sprawy społeczne, takie jak odszkodowania za zniszczone domy, czy rekompensaty za dziurawe drogi nie mogą być odkładane w nieskończoność – podkreśla Mirosław Szymanek.

Wybudowanie 18,3 km odcinka autostrady od węzła „Świerklany” (bez węzła) do granicy państwa z Republiką Czeską w Gorzyczkach zostało zlecone Alpinie w 2010 roku. Cały odcinek autostrady – poza mostem MA532 – został już ukończony, przyjęty i oddany do ruchu przez GDDKiA.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 lipca 2022