Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

„Firma zatruwa ludziom życie, z auta wydobywa się ciecz”. Mieszkańcy wzywali policję

Facebook Twitter

Pęknięty słoik był przyczyną zamieszania w Gołkowicach. Szkło słoika uszkodziło uszczelkę, przez co na drogę z samochodu zbierającego odpady Bio wyciekła śmierdząca substancja. Było gorąco, nieprzyjemny zapach dał się we znaki mieszkańcom.

Do tego stopnia, że jeden z mieszkańców ulicy Strażackiej wezwał patrol policji. Co mówi Pan Grzegorz, mieszkaniec Gołkowic?

Przyjechał patrol policji i od razu mundurowi wiedzieli o co chodzi. Musieli zatkać nosy. Zwykły, szary obywatel, gdyby coś mu z auta wypadało, leciało to od razu policja zabiera dowód rejestracyjny itd. A tutaj firma jeździ sobie, zatruwa ludziom życie, z samochody wydostaje się ciecz (…). Interwencje w tej firmie nic nie dają. Gmina im zwraca uwagę, interweniowaliśmy w Urzędzie Gminy, ale firma czuje się bezkarna.

Sprawdziliśmy: firma Eko-Glob zbiera odpady w gminie Godów od ponad roku. W tym czasie do Urzędu Gminy wpłynęła tylko jedna skarga na jej działalność. Mówi Mariusz Adamczyk, Wójt Godowa:

Nie mamy zastrzeżeń. Wprowadziliśmy ograniczenie do 4 worków bio, które można oddawać. Resztę można zawieźć w każdej chwili samemu (…). Natomiast zdarzy się, że jeśli ktoś wyrzuci do takiego worka kiszonkę, czy kompot nieświeży wyleje, to może się zdarzyć, że wyciek nastąpi. Zgłoszenie z ulicy Strażackiej było pierwszym zgłoszeniem od roku. Rozmawiałem z osobą odpowiedzialną za naszą gminę i otrzymałem informację, że przyjechali na miejsce i wyczyścili, była cieniutka stróżka, płynna, która się wydostała ze śmieciarki.

Firma Eko-Glob potwierdza, że na Strażackiej doszło do wycieku, ale było to spowodowane awarią samochodu. Awarią, do której przyczynili się sami mieszkańcy, ponieważ do worków na odpady Bio nierzadko wrzucają np. szkło. Mówi Janusz Kuczaty, właściciel firmy Eko-Glob:

Uszkodzenie było spowodowane zanieczyszczeniami, które się znajdują wewnątrz worków, a są trudne do wychwycenia przez pracowników. W workach są różne odpady komunalne, które nie powinny się tam znaleźć, m.in. jest tam szkło. Słoik z zawartością to jest odpad komunalny dla niektórych mieszkańców. To się znajduje też w selektywnie zbieranych, bio odpadach. A to są odpady biologiczne, które powstają w gospodarstwach domowych, większością jest trawa, ale też kuchenne – obierki, szczątki roślin. A znajdujemy słoiki, łyżki…

Kierowca po wykryciu usterki natychmiast zjechał do bazy, usterka została usunięta i zbiórka była kontynuowana. Ulica Strażacka w Gołkowicach została wyczyszczona:

Jest wzrost odpadów na terenie gminy, ogólnie jest tendencja wzrostowa, a to tworzy dodatkowe problemy. Samochody mamy przystosowane, mamy odsieki, które gromadzą te płynne odcieki, a to jest później sortowane na sortowni – dodaje właściciel firmy.

Pamiętajmy, bioodpady to m.in.: liście, drobne gałązki, fusy z kawy i herbaty, skorupki jajek. Do worków na odpady Bio nie powinno się wrzucać: surowego mięsa, kości, pieluch jednorazowych czy niedopałków papierosów, a takie rzeczy się zdarzają.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 czerwca 2020