Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Flaga łączy nas wszystkich, uszanujmy ją. Kampania społeczna nawołuje do refleksji [WIDEO]

Facebook Twitter

W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości Fundacje PGE Energia Ciepła i katowickie studio filmowe Hole Films zachęcają do namysłu nad sposobem wykorzystywania i traktowania flagi Polski.

W trwającym minutę materiale filmowym przygotowanym na tegoroczny Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, autorzy kampanii społecznej przypominają jak szanować flagę narodową i zachęcają do rozmowy na jej temat:

– Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości jest dobrym momentem, by przypomnieć sobie o tym, jak godnie traktować naszą flagę. Jako Polacy jesteśmy dumni z naszych barw narodowych, jednak nie zawsze wiemy, jak powinniśmy je szanować i wykorzystywać – mówi Prezes Fundacji PGE Energia Ciepła Jan Makowski.

– W trwającym minutę spocie filmowym chcemy zachęcić Polaków do rozmowy o szacunku do naszych barw narodowych. Flaga Polski jednoczy nas wszystkich. Musimy wiedzieć i pamiętać na co dzień, jak o nią dbać – dodaje Bartek Bala z Hole Films.

Zainicjowana przez Fundację PGE Energia Ciepła i śląskich filmowców kampania społeczna zachęca do dyskusji nad sposobem wykorzystywania i traktowania flagi Polski. Projekt ma na celu wzbudzenie w ludziach chęci rozmowy, o fladze narodowej i sposobie jej godnego wykorzystywania. Autorzy kampanii przypominają, że flaga łączy wszystkich Polaków, dlatego należy promować godne jej traktowanie.

– Flaga narodowa wielokrotnie symbolizowała Polakom wolność. W 1939 roku harcerze, wbrew woli ówczesnych władz, zawiesili polską flagę na najwyższym kominie w Rybniku, skąd, ze względu na dużą wysokość, okupant bał się ją zdjąć. Pamiętam o tych momentach, dlatego zaangażowałam się w kampanię społeczną zachęcającą do szanowania barw narodowych – mówi dr Elżbieta Bimler-Mackiewicz z Muzeum w Rybniku.

Przygotowany przez autorów kampanii spot ma charakter edukacyjny. Temat wykorzystywania flagi narodowej jest istotny dla każdego obywatela, a jak dotąd bardzo rzadko dyskutowany. W filmie przypomniano, że flaga nie jest zwykłym przedmiotem. Flaga musi być czysta, pozbawiona napisów i symboli, nie może być wyblakła. Ona ma swoją historię, charakter i godność. Ma nas łączyć, a nie dzielić. Flaga jest symbolem wspólnoty, a nie materiałem wyróżniającym konkretne miasta, czy regiony.

Autorzy kampanii przypominają, że wszyscy jesteśmy właścicielami flagi narodowej, dlatego mamy wobec niej takie same prawa, jak i obowiązki. Liczą, że uda im się sprowokować szerszą dyskusję na temat wykorzystywania flagi, materiału, z którego powinna być wykonana, czy też właściwego pantonu (standard kolorystyczny druku) koloru. Chcą także zainicjować zadawanie pytania, do jakiego stopnia powinna być wykorzystywana w popkulturze?

Kampania skierowana jest do wszystkich, którym flaga narodowa nie jest obojętna.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 maja 2024