Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Forum Oficerów Rowerowych w Rybniku: „Samorządowcy muszą stawiać na rowery”

Facebook Twitter

"Brakuje spójnej sieci dróg rowerowych i tras regionalnych. Chcemy przekonać urzędników, by wdrażali jak najlepsze rozwiązania"- mówi Piotr Kalisz, pełnomocnik Marszałka Województwa Śląskiego do spraw polityki rowerowej. W Rybniku odbyło się II Forum Oficerów Rowerowych.

Jak mówi Kalisz wynika to z faktu, że nie wszyscy samorządowcy chcą stawiać na jednoślady.

Piotr Kalisz: To jest kwestia ustawianie priorytetów. Myślę, że na Śląsku wciąż jeszcze mówi się o górnictwie, hutnictwie, a ten Śląsk na przestrzeni wielu lat całkowicie się zmienił. Dopiero w ostatnich latach, jeśli chodzi o transport, pojawiają się autobusy elektryczne, odnawiamy sieć kolejową, która została zdewastowana. Transport rowerowy nie jest popularny ponieważ trasy nie są spójne, nawet te miejskie. Do tego ludziom jazda rowerem kojarzy się, że to jazda dla biednych, a przecież rower potrafi kosztować więcej niż auto niektórych z nas.

Piotr Kalisz Pełnomocnik Marszałka Województwa Śląskiego do spraw polityki rowerowej

Rybnik jest jednym z liderów na Śląsku jeżeli chodzi o wdrażanie polityki rowerowej. Jak jednak przyznaje Łukasz Karbowiński, rybnicki oficer rowerowy, pozostałe miasta muszą również inwestować w rozwój dróg dla rowerzystów.

Łukasz Karbowiński: Forum Oficerów Rowerowych ma na celu zapoznanie urzędników, którzy zajmują się infrastrukturą rowerową, z najlepszymi praktykami, z najlepszymi zasadami. Chodzi też o pomoc tym początkującym wdrażać standardy rowerowe i politykę rowerową w całym województwie. Mamy licznik rowerowy na bulwarach i ta liczba cały czas rośnie. Ta tendencja wzrostowa jest coraz szybsza. W miarę rozwoju sieci dróg rowerowych, ta liczba będzie rosnąć: wybudujesz ścieżki przyjadą, nie wybudujesz, nie przyjadą.

Łukasz Karbowiński, oficer rowerowy Rybnika

Na razie większość mieszkańców regionu wsiada na rower dla celów rekreacyjnych. Wie o tym doskonale Barbara Salamon- Szympruch, która napisała przewodnik „Rowerowe śląskie”.

Barbara Salamon- Szympruch: Pandemia sprawiła, że rower stał się największą atrakcją naszych rodzinnych wojaży, bo co innego mogliśmy zrobić jak nie wsiąść na rower i pojechać do lasu, tam gdzie mało ludzi, gdzie bezpiecznie. „Rowerowe śląskie” to efekt naszego rodzinnego rowerowania po całym województwie, mamy tu 27 tras, rodzinnych, które są także dla tych początkujących rowerzystów.

Barbara Salamon- Szympruch, autorka przewodnika „Rowerowe śląskie”

II Forum Oficerów Rowerowych zakończyło się wspólnym przejazdem po rybnickich bulwarach i drogami rowerowymi nad zalew w Rybniku.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj